Dukovany ve stínu covidu. Nezapomínejme na rizika

ČTK

Jaderná elektrárna Dukovany | FOTO: ČTK

Celý náš jihomoravský region je, ať chceme nebo nechceme, pevně spjat s Jadernou elektrárnou Dukovany, s jejím provozem a případným rozšiřováním a dostavbou. V době řešení velkých problémů souvisejících s epidemiologickou situací a nouzovým stavem se toto velké a důležité téma dostalo trochu do stínu zájmu. A právě v tomto stínu se vláda snaží prosadit realizaci tendru na dostavbu Dukovan.

Aby bylo jasno, dostavbu elektrárny v Dukovanech, dlouhodobě podporuji. Jaderná energetika je pro energetickou soběstačnost ČR klíčová. Považuji za velmi důležité prodloužení životnosti dnes fungujících bloků elektrárny, a to po dobu, kdy to bude ekonomicky a strategicky výhodné. Určitě je však i velmi dobré důsledně sledovat a vyhodnocovat vývoj v oblasti jaderné energetiky a hledat velmi aktivně inspiraci u vývoje malých, levných modulárních jaderných bloků. Ekonomické riziko politickým rozhodnutím o výstavbě V. bloku v Dukovanech na sebe převzal stát a je velmi důležité nastavení podmínek výběru zhotovitele. Obávám se, že riziko drahé elektřiny za 30 let bude velmi vysoké. To je velmi slabé místo smlouvy z pohledu státu.

ČTK

Další velké riziko je bezpečnostní. Vláda by měla jednoznačně vyloučit, aby další blok Dukovan stavěly firmy z Ruska a Číny, tedy země pokládající Severoatlantickou alianci za nepřítele. Pokud vláda takovéto firmy z Ruska a Číny nevyloučí, půjde o naprosto vědomé ohrožení bezpečnosti ČR. Firma Rosatom totiž není jen klasickou průmyslovou firmou, ale také nástrojem rozšiřování ruského vlivu. Ruská agresivní zahraniční politika, různé výpady vůči českým autoritám z politiky či vědy, celá řada kybernetických útoků či dezinformační kampaně představují značné bezpečnostní riziko. Rosatom by totiž do elektrárny dodával především to nejdůležitější, a tím je reaktor a celý tzv. jaderný ostrov, tedy něco jako srdce nového bloku. A to je problém.

Zároveň si kladu další otázky: Bude výstavba dokončena v termínu? Bude se zvyšovat cena za výstavbu v průběhu let? Jak bude nakládáno s jaderným odpadem? Kdo bude elektrárnu v budoucnu obsluhovat? Jak bude vyřešeno využití odpadního tepla? Je region dostatečně připraven svojí infrastrukturou, kdy jedna věc je tendr a samotná stavba, druhá je však příprava regionu, tedy obcí a měst?

Výstavba V. bloku jaderné elektrárny Dukovany je velmi důležitým milníkem pro rozvoj celého regionu. Věřím, že si všichni uvědomujeme, o jak závažný problém se jedná.

Autor je senátor za TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner