Dům v Rusku zarůstá ledem, lidé v něm bydlí dál

printscreen, Youtube

Jeden panelový dům v Rusku se plní i obrůstá ledem, přesto v něm dál přežívají lidé. V bývalé vojenské ubytovně v Irkutsku prasklo potrubí, závadu nemá kdo odstranit a zbytek už dokonává ruský mráz.

Většina obyvatel se už odstěhovala, čtyři rodiny tu ale setrvávají dál. Nájemní smlouvy správa ubytovny vypověděla už před deseti lety, dodávky tepla i teplé vody ale fungují dodnes. Jednoho dne ovšem prasklo potrubí a celý dům s výjimkou obývaných bytů obrůstá ledem.

I v této situaci v něm přežívají čtyři rodiny i s dětmi. „Topení běží, voda teče, ale bojím se, co s námi bude,“ popisuje situaci obyvatelka domu Gulbachor Kinžajevová reportérovi serveru Der Spiegel. „Podívejte tady, podívejte, jak vypadají naše balkony, tady není bezpečné žít,“ ukazuje na silné vrstvy ledu a běduje.

Voda mezitím teče dál, led jako by rostl ze zdí, podlahy jsou kluzké a některé místnosti ve spodních patrech led už takřka vyplnil. A další přibývá. Místní úřady se k závadě nehlásí a namítají, že není v jejich působnosti. Do věci se mezitím vložil guvernér příslušného irkutského distriktu Vladimir Prelovský, jehož vyzval Vyšetřovací výbor Ruské federace (Sledstvennyj komitět Rossijskoj Feděracii – Sledkom), aby obyvatele domu nechal do měsíce vystěhovat. Ti se brání, požadují opravu domu a proti nucenému vystěhování hodlají podat žalobu.

Prelovský  na jednání oblastní správní rady přislíbil, že pokud rodiny doloží, že zamrzající dům obývají legálně, umístí je na pořadník čekatelů na obecní byt.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner