Dušan Šrámek: Babiš chce Šlachtu, aby mu vybudoval vlastní soukromou policii

Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan na tiskové konferenci 14. června 2013 (Printscreen: Česká televize)

Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan na tiskové konferenci 14. června 2013 | FOTO: Printscreen: Česká televize

To, o čem se spekulovalo již od chvíle, kdy za sebou Robert Šlachta práskl dveřmi u policie, se stalo realitou. Od 22. srpna nastoupí u celní správy. Nejprve bude zařazen na místo zástupce celního úřadu pro Pardubický kraj, od 1. září pak bude pověřen funkcí náměstka pro pátrání. Nabídku dostal minulý týden od náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové, podle které se spolupráce se zkušeným policistou nabízí díky rozšíření kompetencí Celní správy ČR při prošetřování trestných činů. Nástupu Šlachty předcházel dosud nevyjasněný odchod prakticky celého vedení celní správy.

Flagrantnější korupci a klientelismus si lze jenom stěží představit. Šlachtu totiž se současným ministrem financí, pod nějž celníci spadají, poutají dlouhá léta spolupráce při likvidaci Babišových obchodních konkurentů, zvané Šlachtovou hantýrkou „schůzková činnost“.

Tento dlouholetý symbiotický vztah začal nakonec kvůli významu veřejných funkcí, které oba aktéři donedávna zastávali, ohrožovat samotné principy právního státu. Vše vyvrcholilo Babišovou hysterickou reakcí vůči chystané policejní reorganizaci, která by se dala vyjádřit lapidárním heslem: Neberte mi provaz, na kterém vás chci oběsit.

Vrcholně neloajální chování, intrikaření, politizování, šíření lží a polopravd, ale i naprosté selhání manažerských a profesních kvalit, to vše by mělo Šlachtu navždy diskvalifikovat pro jakoukoli práci pro stát. Nota bene na pozici, kde dochází k průniku do občanských práv. Šlachtu nezajímá zákon a jeho striktní dodržování – má pouze jednoho pána, a tím je jeho kmotr Babiš.

Jak navíc upozornil zpravodajský server Ekonomický deník, nabídka zřejmě odporuje zákonu. Ze zákona totiž vyplývá, že v první řadě má bezpečnostní sbor „sahat“ do vlastních zdrojů (zálohy), následně může místo obsadit příslušník celní správy, který dosáhl hodnosti vyšší nebo stejné, poté se uskuteční výběrové řízení pro příslušníky celní správy s hodností nižší, než je požadovaná, pak následují prakticky totožné postupy pro příslušníky jiných bezpečnostních sborů, a teprve když jsou vyčerpány všechny uvedené postupy, lze „sáhnout“ do civilu.

Pro Šlachtu platí až poslední možnost, jelikož byl v době, kdy tuto nabídku dostal, v civilu. Ostatně na místo, které má zastávat, má být vypsáno výběrové řízení. To, že byl Šlachta osloven přímo Babišovou náměstkyní, dělá ovšem z celého výběrového řízení naprostou frašku.

Co už ale žádná sranda není, je náplň práce, které se má Šlachta věnovat. Celní správa totiž vystupuje jako orgán činný v trestním řízení, kde platí i zásady vyhledávání trestné činnosti a operativa. To znamená, že celní správa smí využívat odposlechy a sledování. Šlachta tedy bude mít k dispozici nástroje, které již v minulosti soustavně a opakovaně zneužíval.

Celní správa má v popisu práce vyhledávat a dokumentovat trestnou činnost v oblasti daní a cel. Co ale bude dělat Šlachta, onen „policajt zvláštního ražení“, s „odpadem“, který při tomto zjišťování vznikne? Tedy s informacemi, které se dozví o jiné trestné činnosti, případně s takovými, které lze využít v byznysu, případně proti politické konkurenci?

V tom je právě kámen úrazu. Podle zákona by neměla být taková zjištění procesně vytěžitelná. Kde však budou takové informace končit? V kanceláři jeho kmotra, anebo u bývalých kolegů, kterých zůstalo v kriminální centrále na rozhodujících pozicích stále dost, a kteří by z nich i nadále spřádali své fantasmagorie? Šlachta tak dostane možnost i nadále ovlivňovat lidské osudy a zásobovat svého šéfa informacemi, které bude moci zneužívat v boji proti své obchodní a politické konkurenci. V tom je základní nebezpečí pozice, kterou má Šlachta u celníků zastávat. Babiš tak v podstatě přijde ke své osobní tajné službě, které bude šéfovat jeho protežé.

K tomu, aby měl Babiš i svou soukromou plnohodnotnou policii, mu chybí už pouze uskutečnění jeho záměru, aby mohli celníci i vyšetřovat. Doposud totiž musejí předat svá operativní zjištění Policii ČR. A přesně tento návrh se teď Babiš snaží prosadit. Když nemůže mít v policii svého osobního práskače, chce mít rovnou celou policii. A jeho komplicové ze státního zastupitelství by tam pak mohli delegovat všechny diskreditační a likvidační kauzy. Kruh se uzavírá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]