Dušan Šrámek: Šlachta je podivně nedotknutelný. Proč asi?

Eric Drooker

Ještě nedávno se zdálo, že pozice Roberta Šlachty ve vedení ÚOOZ je neotřesitelná. Nyní to začíná vypadat, že jeho dny jsou sečteny. Přesto stále zůstává, což je záhadou.

Posledním hřebíčkem do rakve se možná stane „video mrtvého muže.“ Šlachtův podřízený, detektiv Stanislav Švábenský byl obviněn, obžalován a nepravomocně odsouzen za údajné předávání policejních poznatků podsvětí na základě svědectví bývalého informátora, jehož spis přitom nebyl u soudu odtajněn. Vzápětí spáchal sebevraždu. Ještě před svou tragickou smrtí ale natočil šestihodinový videozáznam, ve kterém obvinil Šlachtu z toho, že ignoroval získané informace o kšeftech s nelegálně vyráběným lihem. To bylo v roce 2010. O dva roky později vypukla metanolová aféra, jejímž výsledkem bylo téměř padesát obětí na životech a stovky doživotně poškozených.

Nad videem by se dalo mávnout rukou jako nad pomstou zkorumpovaného policajta. Jenomže jeho verzi podporují jak celníci, tak dokonce i Šlachtovi někdejší spoluspiklenci z olomouckého Vrchního státního zastupitelství, s nimiž organizoval protistátní puč.

Zatím sice není daná jasná souvislost mezi tehdejšími Švábenského poznatky a organizátory metanolové aféry, nicméně komunita, pohybující se v byznysu s nelegálním lihem, byla poměrně uzavřená, a zpřetrhání vazeb v inkriminované době mohlo zabránit tragédii, k níž došlo o dva roky později.

Je pravda, že daňová oblast nepatří do pravomoci ÚOOZ. Podvody na spotřební dani patří do působnosti celní správy. Je tu ale jedno velké ale… Jednak Šlachtův útvar tuto zásadu stejně nerespektuje, a dělá i na daňových podvodech. Ale hlavně, sám Šlachta se stále ohání tím, že pokud jde o organizovaný zločin, může „dělat“ i trestnou činnost, která mu nepřísluší – například korupci. A je jasné, že nelegální výroba a obchod s lihem prvky organizovanosti nepochybně splňují. Nezájem o tento problém se stal i příčinou roztržky mezi ním a tehdejším premiérem Petrem Nečasem. I to byl důvod, proč vůči němu začal Šlachta intrikovat.

Nejde ale jenom o Švábenského. Šlachtových průšvihů je daleko více. Dnes už je jasné, že lhal, když spojoval nalezené miliony a zlato s údajnými pražskými kmotry. Dalším problémem je kauza Albina Arifoviče, u něhož se našly části spisů z ÚOOZ, a v neposlední řadě korupční nabídka peněz pro Janu Šádkovou za to, že křivě očerní spoluobviněné, což vylezlo na povrch při soudním líčení v rámci kauzy Oleo Chemical. Končit by se dalo šéfem odboru násilí ÚOOZ Luďkem Vokálem, který skončil ve vazbě za vynášení informací. Každý jiný policejní představitel by za takovou dávku průšvihů už dávno letěl.

Ne tak Šlachta, který se zdá být nedotknutelný. Možná je za jeho nedotknutelností to, že díky masivnímu zneužívání odposlechů na každého něco ví.

To je špatná zpráva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]