Náměstek ministra zdravotnictví a hlavní tvář boje proti koronaviru Roman Prymula oznámil, že chce odejít z resortu. Pro setrvání si klade dvě dosud neznámé podmínky, ale ministr Vojtěch s ním už nepočítá. Co kromě sporů mezi oběma muži odkrývá dusno kolem vrchního vládního epidemiologa?
Když Roman Prymula před několika dny oznámil, že zvažuje ukončení svého angažmá na ministerstvu zdravotnictví a přechod do soukromého sektoru, znělo to překvapivě. Náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha sice o odchodu uvažoval už dříve, nyní ale prohlašuje, že jeho názor mohou změnit dvě podmínky. Ty ovšem nesdělil ani svému nadřízenému a jedná o nich s premiérem Babišem. To nesvědčí o harmonických vztazích v týmu ANO. Kdo jiný by měl táhnout za jeden provaz, jak hlásá jeho šéf?
Covid krize je za námi?
„Podařilo se nám bez problému naše zdravotnictví provést touto krizí. Covid krize je za námi,“ prohlásil sebevědomě Vojtěch na tiskové konferenci. Jsou takové pajány namístě?
Ministr lakuje situaci ve zdravotnictví, které se octlo pod obrovským náporem, příliš narůžovo. Nezačal nejlépe, když hodlá oddlužit šest fakultních nemocnic, což vyvolalo ostrou kritiku hejtmanů, že krajské nemocnice zůstaly stranou zájmu, a přitom se také musí vyrovnávat s krizovou situací.
Podobně oslavná slova nezní příliš důvěryhodně od ministra, který byl i svými koaličními partnery kritizován za osobní selhání kvůli zanedbané přípravě na pandemii. Hlavní tíha vyrovnání s dopady koronavirové krize celou společnost teprve čeká. Tady zatím Babišova vláda trestuhodně zaostává v přímé pomoci poškozené ekonomice.
Rozpory na ministerstvu
Současná atmosféra uvolňování vládních restrikcí zároveň odkryla jinou krizi, která doutnala pod povrchem. Krizi v personálních vztazích, a to nejen mezi představiteli ANO a ČSSD, ale i na ministerstvu zdravotnictví. Ať už jsou názory na přijímaná opatření a na Prymulovy někdy svérázné představy jakékoli, je tragickým vysvědčením Babišovy vlády, že spolupráce v citlivém resortu s největší odpovědností nefunguje.
„Řekl jsem, že skončím, pokud nenastanou dvě skutečnosti. Teď budeme diskutovat, jak to bude vypadat dál. Pokud se nedohodneme, tak samozřejmě končím,“ řekl náměstek v polovině května. S premiérem Babišem už jednou jednal, ale diskuze ještě není uzavřena.
Premiér si podle Prymuly jeho odchod nepřeje, ale Vojtěch už má jasno. Dále s ním na postu náměstka nepočítá. „Předpokládám, že na ministerstvu skončí na konci května, tak jak avizuje. Ale zatím mě sám neinformoval. Myslím, že věci by se primárně měly řešit u stolu, ne přes média,“ reagoval dotčeně.
V obecné rovině je jistě zvláštní, když se ministr dozvídá o záměru svého podřízeného z médií. Na druhou stranu to svědčí o dlouhodobějším vnitřním napětí, nikoli o náhlém hnutí náměstkovy mysli. Prymula sice o konkrétních dvou podmínkách nadále nehovoří, ale v médiích zmínil některé okruhy problémů, s nimiž se dnes osobně potýká.
Odborný proces ovlivňuje politika
Vrchní vládní epidemiolog, který do té doby zaštiťoval mimořádná opatření v boji proti koronaviru, není zcela srozuměn s tempem rozvolňování restrikcí, kdy se vláda v poslední době odchyluje od doporučení expertů.
„Velmi mi vadí, že se do odborného procesu dostává velmi intenzivně politika, navíc i masmédia hrají různé politické hry. Nebývale to znepříjemňuje práci a je to popravdě řečeno kontraproduktivní,“ komentoval rozladěně situaci.
Naráží i projekt Chytré karantény, který má pomoci vyhledávat kontakty infikovaných lidí. Vláda na něj hodně spoléhá a Prymula byl pověřený jeho vedením. Už před jeho spuštěním počátkem května sepsalo šedesát epidemiologů a krajských hygieniků otevřený dopis, že je tento systém neúčinný a neefektivní. Babiš nato zkritizoval Vojtěcha, že se jeho resort o tento projekt nezajímá. Vláda mu jej následně svěřila do přímé kompetence.
Bojí se mé popularity
Prymula zmínil další potíže v rozhovoru pro portál Seznam Zprávy. Vadí mu, že dosud neobdržel bezpečnostní prověrku, kterou prý někdo záměrně zdržuje. Ministr zdravotnictví Vojtěch ji nařídil u svých náměstků loni v dubnu a rozhodnutí o Prymulově prověrce je odloženo do konce června.
„Vnímal jsem to jako účelovou věc, protože se mě tady bojí. Kvůli popularitě,“ kritizoval epidemiolog Vojtěchův požadavek. Je pravda, že zastínil nejen výkony slabého ministra zdravotnictví, ale i chaotického premiéra Andreje Babiše a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka, ale důvody k této osobní řevnivosti připadají v úvahu až letos.
„Buď mě tady chtějí, nebo ne. Já tady nebudu, když mě tady chce někdo cvičit s prověrkou, o které si myslím, že je nekorektně vedená,“ dodal Prymula. Nemyslí si, že za průtahy je jeho někdejší působení v roli prokuristy v rodinné firmě Biovomed. Kvůli tomuto neoznámenému střetu zájmů ho před čtyřmi lety odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z vedení královéhradecké fakultní nemocnice.
Ruské obchody s Podolou
V souvislosti s firmou Biovomed však dnes vyplavaly jiné závažné skutečnosti. Vlastnila ji Prymulova dcera Karolína, která ji krátce po tomto incidentu prodala podnikateli Luďku Podolovi. Dnes v ní působí dlouholetý Prymulův známý Igor Kohl.
Vojtěchův náměstek se loni objevil vedle Podoly na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu. Dnes tvrdí, že šlo o náhodné setkání. Služební cestu platilo ministerstvo zdravotnictví, aby za úřad prezentoval stav centrové péče v České republice.
Jenže podle zjištění portálu Seznam Zprávy u přednášky nezůstalo. Prymula se zúčastnil podpisu dvou dohod českých firem zastupovaných Luďkem Podolou s ruskými partnery spadajícími do obřího státního molochu Rostech. Podola podepsal smlouvu za Proton Development Therapy s firmou Vega na vybudování protonového centra v ruském regionu Kaluga.
Dále byl náměstek přítomen podpisu smlouvy mezi českou společností Bioster vyrábějící zdravotnický materiál, ve které je Podola předsedou představenstva.
V čem spočívá problém Prymulova osobního angažmá? Ministerstvo zdravotnictví dnes tvrdí, že s podpisem smluv mezi firmami zastoupenými Podolou a ruskou stranou nemělo nic společného.
Koncern Rostech a jeho dceřiná firma Vega patří mezi společnosti, na které uvalily Spojené státy embargo kvůli krizi na východě Ukrajiny a anexi Krymu. Obě se zabývají převážně aktivitami ve zbrojním průmyslu a zdravotnictví je jen na okraji jejich zájmu.
Šéf Rostechu Sergej Čemezov patří mezi přátele ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle oficiálních dokumentů byli oba jako agenti KGB nasazeni v Drážďanech. Čemezov patří mezi osoby, které mají kvůli anexi Krymu zákaz vstupu do Evropské unie.
Svoji roli už splnil?
Roman Prymula o těchto okolnostech nemusel vědět, ovšem něco signalizuje skutečnost, že ministerstvo zdravotnictví dnes dává od těchto dohod ruce pryč. Embargované obchody jsou jistě problém, a to i na mezinárodní úrovni. Je proto vysoce pravděpodobné, že právě tyto obchodní vazby prověřuje Národní bezpečnostní úřad vydávající prověrky. Co z toho vyplývá?
Vrchní vládní epidemiolog byl využit premiérem Andrejem Babišem, aby svojí odborností zaštítil boj proti koronavirové pandemii. Babiš ho v březnu přesvědčil, aby neodcházel z resortu, a zpočátku ho postavil proti Janu Hamáčkovi, když mu svěřil vedení Ústředního krizového štábu.
Už tehdy musely být závažné okolnosti rusko-českých obchodů známy a nikomu ve vládě nevadily. Objevují se až dnes, kdy se rozvolňují nepopulární restrikce a Prymulovy služby už nebudou tolik zapotřebí.
To nic nemění na skutečnosti, že hlavním adeptem na rezignaci je kvůli své neschopnosti ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. A je příznačné, že vláda naopak navrhuje rozšíření jeho kompetencí.