Důvěra občanů ve vládu je v dezolátním stavu. Nezatajujte data a spolupracujte, vyzývá iniciativa

Eric Drooker

Expertní platforma KoroNERV-20 vyzvala ministerstvo zdravotnictví a vládu, aby zveřejnily aktuální dokumentaci a data k vývoji pandemie covid-19 a více se snažily o obnovu narušené důvěry mezi občany. Současná informační slepota a zatajování dat, na základě kterých se rozhoduje o restriktivních opatřeních, podle iniciativy akorát dále prohlubuje nejistotu lidí, což může vést k chaosu a šíření dezinformací.

„Důvěra je v této koronavirové krizi, kdy čelní představitelé opět zavádějí restriktivní opatření, naprosto klíčová. Nyní je bohužel v dezolátním stavu, protože vláda před lidmi úmyslně zatajuje klíčové informace. Představitelé však musí vysvětlovat, nikoli zatajovat,“ píší ve svém dopise vládě a ministerstvu členové KoroNERV-20. Reagují na zmatečná, nejednotná a nepřehledná opatření, která vládní představitelé v současnosti zavádějí.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Iniciativa nabízí konkrétní kroky, jak posílení důvěryhodnosti dosáhnout. Navrhuje, aby vláda uveřejnila aktuální modely vývoje pandemie covid-19 včetně dokumentace a anonymizovaných dat, odhad dopadu možných vládních opatření na vývoj pandemie, aby zveřejnila aktuální scénáře vývoje a také odhalila uvažovaná opatření pro jednotlivé scénáře a odhad jejich dopadů.

Podle iniciativy je rovněž důležité aktivně spolupracovat s odbornými subjekty – univerzitami, Akademií věd, expertními skupinami – na oponentuře i dalším rozvoji používaných modelů. KoroNERV-20 také považuje za nezbytné, aby vláda věnovala prostředky na vysvětlování současné situace a nabídla alternativy dalšího vývoje, tak aby je občané chápali a mohli se na ně připravit.

Důvěra občanů je v dezolátním stavu, je ale nezbytná

„Důvěra mezi občany a představiteli země je naprosto zásadní pro dobře fungující společnost a stát. O to důležitější je v době krize,“ míní iniciativa. Důvěra občanů podle ní klesá z mnoha důvodů. „Občané nevěří představitelům a nevěří opatřením, která zavádějí. Nevěří jim především proto, že opatření byla v posledních měsících nedostatečně komunikována a vysvětlována, opatření jsou vnímána jako zmatečná, nejednotná a nepřehledná. Představitelé před občany vědomě a úmyslně zatajují klíčové informace,“ domnívají se experti.

„Tato atmosféra vzájemné nedůvěry vyúsťuje ve stav, kdy představitelé zatajují klíčové informace na jedné straně a kdy občané často bojkotují nedostatečně vysvětlená opatření na straně druhé,“ dodávají členové KoroNERV-20.

„Od letošního března se představitelé, na rozdíl od jiných evropských zemí (jako například Německa), vydali jednoznačně cestou restrikcí a nařízení, než cestou doporučení, zodpovědnosti a dialogu. Toto výchozí nastavení již nelze jednoduše změnit. Nyní je naivní a pokrytecké říkat, aby si situaci vyhodnocoval každý sám,“ píší dále v dopise, poukazujíce na to, že za celou dobu od vypuknutí pandemie v Česku nebyly zveřejněny žádné konkrétní modely, na základě kterých se vláda rozhoduje.

Podle KoroNERV-20 je ale současný stav informační slepoty neudržitelný. „Představitelé musí vysvětlovat, nikoli zatajovat. Jestliže se bojí špatných interpretací, mají povinnost vrhnout úsilí směrem k osvětě a vysvětlování. Vždyť zatajování informací v konečném důsledku vede k ještě většímu šíření dezinformací, nesmyslných interpretací a šíření falešných zpráv,“ uzavírá výzva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]