Pro Kreml to není dobrá zpráva. Za poslední dva týdny se snížila důvěra občanů v prezidenta Putina o tři procenta. Teď činí 33,4 procenta. Plyne to z průzkumu, který prováděla agentura VCIOM mezi 9. až 13. lednem.
Abychom těm číslům správně rozuměli, je třeba tady odlišit, jestli čísla uvádějí důvěru v Putina jako osobu, nebo schvalují jeho činnost v úřadě. (Sice mu někdo nedůvěřuje, ale něco ve funkci dělá podle jeho mínění správně.) Podle VCIOM asi 62 procent dotázaných uvedlo, že činnost prezidenta schvaluje. I toto číslo však klesá.
Pro srovnání: nezávislá agentura Levada Center naměřila, že Putinovo počínání v úřadu schvaluje 66 procent lidí (v lednu to bylo 80 procent) a 33 procent nikoli. (To zbylé jedno procento nemá jasno.)
Je dobré podotknout, že agentura VCIOM je vlastněná státem, takže pokud dochází k výsledkům, které státu nebo jeho představitelům nelichotí, můžeme tomu paradoxně právě proto důvěřovat.
S největší pravděpodobností jde o nejnižší stupeň důvěry v Putina za celou dobu, po kterou VCIOM tento údaj sleduje. Ředitel agentury Valerij Fjodorov v roce 2015 uvedl, že nejméně (45 procent) to bylo v roce 2005. Na konci roku 2018, po přijetí zákona o zvyšování důchodového věku, se úroveň důvěry v Putina pohybovala okolo 35 až 37 procent. Přitom ještě v březnu 2018 to bylo více než 55 procent.
Tady se zdá být jasné, že spor o důchody je téma, které na obyvatele působí. Rusové jsou hodně odolní, ale v případě důchodového věku se sáhlo na jednu z posledních jistot, které tu zbyly ze sovětského období.Tentokrát ani nezabral oblíbený trik: beztak neoblíbená vláda vedená otloukánkem Medveděvem něco navrhne a když se to lidem nebude líbit, moudrý Putin pak domluví kompromis.