Důvěra Rusů v Putina prudce klesla na 35 procent

Eric Drooker

Důvěra Rusů v prezidenta Vladimíra Putina klesla podle nového průzkumu během posledních dvou let a to na nejnižší úroveň od roku 2013.

Průzkum zveřejněný 12. února nezávislou agenturou Levada Center říká totéž, co další průzkumy veřejného mínění, které také ukazují klesající Putinovu oblibu.

Že ze všech předních politických osobností země nejvíce důvěřují Putinovi, uvedlo 35 procent respondentů. V listopadu 2017 to bylo 59 procent.

Dalšími dvěma politickými osobnostmi, které získaly nejvyšší hodnocení, byli ministr obrany Sergej Šojgu a ministr zahraničí Sergej Lavrov, jejichž hodnocení bylo o něco vyšší.

„Pokles o 24 procentních bodů (od listopadu 2017) je opravdu významný,“ řekl Lev Gudkov, ředitel Levada Center, pro Radio Svoboda (RFE/RL). „Odráží to celkový trend a ukazuje ztrátu důvěry.“

Pokles důvěry přichází pro Kreml v problematické době, uprostřed diskuzí o tom, jakou roli by měl Vladimir Putin zastávat po ukončení svého druhého šestiletého funkčního období v roce 2024.

Minulý měsíc Putin představil návrhy na zásadní změny ruské politické struktury. Některé prezidentské pravomoci by se přesunuly do parlamentu a posílila by se role jakéhosi poradního orgánu nazvaného Státní rada. Návrhy jsou součástí řady změn ústavy, o nichž má parlament v nadcházejících týdnech diskutovat a hlasovat.

Významné je, že průzkum Levada Center proběhl ve dnech 23. až 29. ledna, tedy už poté, co Putin navrhované politické změny ve svém každoročním poselství k národu 15. ledna ohlásil.

Průzkum, při kterém bylo osloveno 1603 ruských voličů, byl proveden prostřednictvím osobních rozhovorů po celé zemi a míra chybovosti je 2,9 procentního bodu. Stejně jako v minulých průzkumech byli respondenti požádáni, aby jmenovali pět nebo šest politických osobností a hodnotili jejich důvěryhodnost.

Levada Center je nezávislá agentura a byla nucena se zaregistrovat jako „zahraniční agent“ podle kontroverzního zákona zaměřeného na omezení zahraničního financování nevládních organizací, mediálních organizací a dalších podobných institucí.

(RFE/RL)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner