Důvěra v prezidenta, vládu i parlament se citelně propadla, ukázal průzkum CVVM

Miloš Zeman při výkonu úřadu prezidenta republiky (Profimedia / Michal Růžička)

Miloš Zeman při výkonu úřadu prezidenta republiky | FOTO: Profimedia / Michal Růžička

Důvěra Čechů v prezidenta, vládu i obě komory parlamentu se v červnu ve srovnání s loňským zářím výrazně propadla. Ukázal to aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Největší důvěru mají dlouhodobě starostové a obecní zastupitelstva. Klesla i spokojenost občanů se současnou politickou situací.

Prezidentovi nyní důvěřuje 29 procent oslovených, zatímco po prázdninách to bylo 46 procent. Vládě věří 28 procent lidí, což je o 15 procentních bodů méně než v září. Poslanecká sněmovna má důvěru 21 procent a senát 27 procent veřejnosti, zatímco při předchozím průzkumu jim věřila víc než třetina respondentů. „U ostatních zkoumaných institucí se změna pohybovala v hranicích možné statistické chyby,“ uvedli analytici CVVM. Zatímco v září byl u občanů nejméně důvěryhodnou ústavní institucí senát, nyní ho na konci žebříčku vystřídala sněmovna.

Eric Drooker

Nejvyšší důvěře se dál těší starostové s 60 procenty a obecní zastupitelstva, kterým aktuálně věří 58 procenta občanů. Zhruba 40 procent lidí věří krajským zastupitelstvům a hejtmanům.

S politickou situací bylo v červnu spokojeno 12 procent účastníků průzkumu, nespokojenost vyjadřovaly téměř tři pětiny (59 procent) dotázaných. Loni v září, před vypuknutím druhé a mnohem tragičtější vlny epidemie koronaviru, vyjádřilo spokojenost s politickou situací 21 procent Čechů a nespokojenost 44 procent respondentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freec[email protected]

Související články