Mezinárodní průzkum agentury Gallup zjistil, že během pandemie koronaviru se zvýšila důvěra veřejnosti ve vědce a vědu, a to ve srovnání s výsledky v roce 2018.
Počet lidí, kteří uvedli, že mají „velkou“ důvěru ve vědu, se zvýšil o 10 procentních bodů ve východní Asii, Latinské Americe, východní Evropě a jihovýchodní Asii, píše list The New York Times. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v pondělí.
Výsledky průzkumu veřejného mínění, které zveřejnila londýnská nadace Wellcome Trust zaměřená na zdravotnický výzkum, ukázaly, že přibližně 80 procent lidí ze 113 zemí světa uvedlo, že vědě důvěřuje buď „hodně“, nebo „do určité míry“. Přibližně tři čtvrtiny ze 119 000 dotázaných uvedly, že vědcům důvěřují buď „hodně“, nebo „částečně“.
„Výsledky průzkumu mě nepřekvapují,“ řekla Fatima Tokhmafshanová, genetička a popularizátorka vědy, která se sama na průzkumu nepodílela. Tokhmafshanová naznačila, že interdisciplinární reakce vědců na pandemii, a to v různých oborech od veřejného zdraví přes imunologii až po zoologii a epidemiologii, pomohla lidem pochopit souvislosti mezi vědou a jejich vlastním blahobytem.
„Široká veřejnost možná v reálném životě vědce nezná, ale většina lidí zná lékaře nebo zdravotní sestru,“ řekla paní Tokhmafshanová. „Nyní každý alespoň slyšel o nějakém vědci nebo si něco od vědce přečetl.“
Průzkum provedla agentura Gallup a dotazovala se lidí od srpna 2020 do února 2021, tedy v době, kdy probíhaly testy vakcín, a z velké části předtím, než byly vakcíny proti covidu v mnoha zemích veřejně dostupné.