Důvěra ve vládu se dramaticky propadla. Lidé jí nevěří, že zvládá boj s pandemií

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) (ČTK)

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Lidé vládě přestávají věřit, že zvládá boj se současnou pandemií. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM. Zatímco v listopadu loňského roku kabinetu Andreje Babiše (ANO) důvěřovalo 38 % veřejnosti, letos v únoru už to byla jen čtvrtina. 

Ještě rapidnější je pokles důvěry ve srovnání s první vlnou pandemie na jaře minulého roku. Tehdy vládě ještě důvěřovalo 83 % obyvatel České republiky. Za rok boje s koronavirem tak kabinet Andreje Babiše ztratil 58 procentních bodů důvěry veřejnosti.

Agentura STEM
Důvěra ve vládu

Důvěra významně klesla i od posledního měření v listopadu 2020, když se z tehdejších 38 % dostala na současných 25 %,“ uvedli autoři průzkumu. Zároveň silně vzrostla skupina těch, kteří vládě určitě nevěří, že situaci kolem pandemie zvládá – z listopadových 27 % na současných 42 %.

„V mezinárodním měřítku jde o bezprecedentní propad,“ vysvětluje STEM s tím, že k poklesu důvěry ve věci zvládání koronavirové pandemie došlo od jara 2020 ve všech sledovaných zemích. „Nikde však natolik dramaticky jako u nás, kde se důvěra ve zvládání od loňského jara propadla o 58 procentních bodů,“ doplnili autoři průzkumu.

Agentura STEM
Obecná důvěra ve vládu nyní a na začátku pandemie v mezinárodním kontextu

Průzkum byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 12. až 22. února 2021, tedy v době, kdy vrcholila jednání mezi vládou, opozicí a hejtmany o prodloužení nouzového stavu. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo 1032 respondentů, kteří buď odpovídali školeným tazatelům po telefonu, nebo vyplnili dotazník online.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články