Důvtipné vymáhání náhrady škody po Rusku. Soud v Haagu mu zabavil značky vodky

ČT

Poškozený vlastník ropné společnosti Jukos Michail Chodorkovskij strávil po politicky motivovaném procesu 10 let ve vězení na Sibiři. | FOTO: ČT

Ruský stát způsobil škodu akcionářům někdejší ruské ropné společnosti Jukos a zatím se neměl k tomu ji urovnat. Dnes s tím Kremlu nově pomohl soud v Haagu, který Rusku zabavil značky vodky Stoličnaja a Moskovskaja. Část náhrady jim správci vyplatí s využitím výtěžku z jejich podeje.

S rozhodnutím odvolacího soudu není spokojený federální státní podnik Sojuzplodoimport, který se proti němu podle informací agentury Interfax hodlá odvolat. Zabavení výše uvedených ochranných známek pro země Beneluxu dokonce označil za neplatné. Jenže takový byl podle mezinárodního práva spíše postup Kremlu proti společnosti Jukos, kterou přivedl k bankrotu. Rusku proto soud uložil, aby akcionářům této někdejší ropné společnosti zaplatilo odškodné v řádu desítek miliard dolarů.

Ruské ochranné známky zabavené v Nizozemsku mohou být v září prodány ve veřejné dražbě a výtěžek vyplacen bývalým akcionářům Jukosu pro účel výše uvedené náhrady. Oznámil to zástupce společnosti GML Jonathan Hill, který hájí zájmy bývalých většinových akcionářů předmětné ropné společnosti Michaila Chodorkovského.

Haagský odvolací soud 18. února nařídil Rusku zaplatit bývalým akcionářům Jukosu 50 miliard dolarů. Včetně pokut a úroků se tato částka vyšplhala dokonce na 57 miliard dolarů. Ruský nezávislý server Fontanka s odvoláním na nejmenované právníky z verdiktu vyvozuje, že lze zabavovat zahraniční aktiva Ruské federace.

Jukos byl svého času největší soukromou ropnou společností v Rusku s tržní hodnotou až 40 miliard dolarů. Oligarcha Chodorkovskij byl jako oponent Kremlu v roce 2003 zatčen a o dva roky později odsouzen k dlouholetému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin. V srpnu 2006 Jukos vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšel z vězení v prosinci 2013, když mu Putin udělil milost. Soud v Nizozemsku před třemi lety rozhodl, že ruské úřady firmu Jukos donutily zbankrotovat, protože jí nařídily zaplatit obrovské daňové nedoplatky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner