Dva bývalí špioni se zabili stejným typem zbraně. Zvláštní sebevraždy v Rusku pokračují

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Dvě náhlá úmrtí bývalých ruských důstojníků, pracujících v minulosti pro tajné služby, označili policisté za sebevraždy. Obě smrti ovšem spojuje několik detailů, které vzbuzují mnoho otázek, na něž budou muset vyšetřovatelé najít odpovědi. Tím nejviditelnějším je patrně stejný typ zbraně, který oba muži použili.

Jevgenij Lobačev byl generálmajorem ve výslužbě. Při své aktivní službě pracoval pro KGB i následnickou FSB (Federální služba bezpečnosti) a byl de facto šéfem ruské špionáže. Podle italské zpravodajské televize Rai News 24 20. července Lobačevova žena telefonicky kontaktovala policii. Oznámila, že její manžel odešel na procházku, ze které se však již nevrátil, a požádala o pomoc při jeho hledání. To netrvalo dlouho.

(Týdeník FORUM)

Jak uvádí ruské zpravodajské agentury, 76letý generál ve výslužbě byl nalezen mrtvý v centru Moskvy na Kačalinské ulici, na schodišti svého domu. Dřívější agent údajně spáchal sebevraždu. Měl se zastřelit sovětskou pistolí TT-30 (známá též jako Tokarev – pozn. red.), která byla nalezena poblíž jeho těla. Ihned se objevily spekulace o Lobačevově špatném zdravotním stavu či finančních potížích, které mají vysvětlit důvod generálova rozhodnutí si sáhnout na život.

Mnoho otázek ovšem vyvolává spíš podobnost s dalším úmrtím, které se odehrálo 15. června. V ten den byl ve svém bytě nalezen mrtvý bývalý generálmajor ruské zahraniční rozvědky Lev Sotskov. Devadesátiletý muž, pracující podle informací deníku The Sun pro KGB jako špion od roku 1959, se v minulosti údajně podílel na operacích zaměřených na identifikaci britských špionů a útoky na ně. Stejně jako u Lobačeva byla vedle jeho těla nalezena pistole s označením TT-30.

Lobačev a Sotskov jsou zatím posledními vysoce postavenými ruskými důstojníky tajných služeb, kteří byli od začátku války s Ukrajinou nalezeni mrtví za záhadných okolností. Nejedná se však o jediné zvláštní „sebevraždy“. 

(Jan Šibík)

Například ruský multimilionář Jevgenij Palant byl totiž společně se svou chotí objeven mrtvý v jejich domě. Podle prvních informací policejních vyšetřovatelů se jednalo o vraždu a sebevraždu. Ty měly vyvolat údajné manželské spory. Okolí Palanta je ovšem přesvědčeno, že se jednalo o nájemnou vraždu. Navíc nejde o první podobný případ.

V dubnu letošního roku si Vladislav Avajev, bývalý kremelský úředník, zřejmě vzal život poté, co zabil svou manželku Jelenu a dospívající dceru Marii. Bohatý muž měl také podíly v různých společnostech s vazbami na ruskou elitu a Kreml.

O několik dní později byl multimilionář Sergej Protosenja nalezen oběšený ve Španělsku. Před svou sebevraždou měl podle oficiální zprávy sekerou zabít svou manželku Natalii a jejich nezletilou dceru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]