Dva nejkřiklavější senátní souboje druhého kola. Nejde jen o vytouženou imunitu pro Babišovu spoluobžalovanou

Tomáš Czernin (Veronika Rejmanová / použito se svolením autora)

Tomáš Czernin | FOTO: Veronika Rejmanová / použito se svolením autora

Druhé kolo senátních voleb přináší několik zajímavých soubojů o místo v 81členné horní komoře Parlamentu ČR. Dvě patrně nejkřiklavější střetnutí se odehrají na Vysočině a v obvodu Jičín – Nymburk. V obou regionech se utkají dva naprosto odlišné světy. Vyslanci politické divize Agrofertu Andreje Babiše a proti nim demokratičtí kandidáti, za kterými je kus práce. Shodou okolností jsou to dvě osobnosti, které patří k nejvýraznějším v senátu.

Možná nejsledovanější souboj bude na Vysočině, kde se utká současný šéf senátu Miloš Vystrčil a obžalovaná úřednice Agrofertu Jana Nagyová. Vystrčil v posledních letech hájil svobodu, demokracii, dělal dobré jméno České republice v zahraničí, byl ostrou opozicí Pražskému hradu a důstojným šéfem senátu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Nagyová pomohla podle policie podvodně získat Babišovi padesát milionů korun z veřejných peněz, aby si mohl postavit venkovské sídlo a při dotazu, proč kandiduje do senátu, odpověděla, že si jde pro imunitu. Ten důvod je zřejmý. Zkomplikovat soudní proces, který se pro ni a především pro Babiše nevyvíjí vůbec dobře.

Druhým, neméně sledovaným střetnutím bude souboj Tomáše Czernina z TOP 09 a Jaromíra Dědečka, opět z ANO. Zajímavý je usilovný boj Babiše za svoje lidi. V případě Nagyové, která kandiduje kvůli tomu, aby zkomplikovala soudní proces vedený s ní a jejím šéfem, je to ze strany Babiše očekávané. Co už je méně očekávané, je jeho házení špíny na Tomáše Czernina. Zmínil například, že jeho kandidát Dědeček šikovně poukázal na to, že zemědělec a lesník Czernin čerpá dotace pro zemědělce. Jinými slovy, Babiš, který měl ve čtvrtek stát před soudem kvůli tomu, že podle policie spáchal dotační podvod, místo účasti u soudu natáčel video, ve kterém kydal špínu na konkurenta svého podřízeného za to, že řádně čerpá dotace a nepodvádí. Víc na něj ve složce neměl.

Podle sázkových kanceláří jsou favority volby zástupci pravice. Voliči budou rozhodovat v pátek 30. září a v sobotu 1. října, jasno bude v sobotních odpoledních hodinách. V prvním kole zvítězil Czernin i Vystrčil. Dosavadní šéf senátu se dokonce blížil hranici zvolení už v prvním kole. Nakonec získal 45 % hlasů oproti Nagyové se ziskem 30 %. V obvodu Jičín to bylo těsnější. Vítězný Tomáš Czernin získal 29 % Jaromír Dědeček 26 %.

I tak bude mít zřejmě těžší situaci Miloš Vystrčil. Kromě Nagyové a jeho v tomto obvodu kandidovali totiž ještě zástupci KSČM, SPD, hnutí DOMOV a proruského PRO. Voliči těchto stran mají blíže k ANO než k Vystrčilově SPOLU a jeho politickým postojům. Například zástupce PRO už vyjádřil podporu Nagyové i přesto, že během vlády Babiše byl jeho hlasitým kritikem.

V obvodu Jičín se do senátních voleb zapojili také zástupci ODS, SPD, Pirátů, STAN, KSČM. Pokud by se Czerninovi povedlo oslovit voliče ODS, STAN a Pirátů, měl by získat většinu. Czerninovi takto “visí ve vzduchu” až 30 % hlasů, Vystrčilovi žádné. Pro něj bude rozhodují to, jak dokázal v posledních dnech mobilizovat své voliče a jak dokázal přesvědčit ostatní, že jeho volba může být v jistém smyslu protestní proti kandidátce Agrofertu, která své důvody k účasti ve volbách nešikovně sama odkryla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články