Dva roky bez Jaroslava Kubery. Stín Hradu a Číny nad jeho smrtí visí dodnes

Jaroslav Kubera  (ČTK)

Jaroslav Kubera | FOTO: ČTK

Před dvěma lety, 20. ledna 2020, Česko zaskočila zpráva o náhlé smrti předsedy senátu Jaroslava Kubery. Dlouholetý starosta Teplic, který senát vedl od roku 2018, byl celé roky nepřehlédnutelným politikem Občanské demokratické strany.

Ochod Jaroslava Kubery byl logicky spojován s tlakem, kterému byl vystaven kvůli jeho tehdy plánované návštěvě Tchaj-wanu, kam chtěl odjet s podnikatelskou misí. Plán vzbudil značnou nevoli ze strany čínské diplomacie a od prezidenta Miloše Zemana. Zeman se nechal i slyšet, že jestli Kubera na Tchaj-wan poletí, bude to konec jejich přátelství. Předseda senátu ale trval na svém.

()

Čínská ambasáda poslala na Hrad dopis, ve kterém Číňané hrozili, jaké následky to bude mít pro Kuberu a české firmy podnikající v ČíněKancelář prezidenta k tomu přidala vlastní přípis a obojí dostal Kubera v polovině ledna na novoročním obědě u Zemana. Dopis získalo Aktuálně.cz.

Číňané tehdy psali: „České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu neprospěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu, a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů… V posledních letech se česko-čínské partnerství nepřetržitě rozvíjí, což přináší českým podnikům hmatatelné výhody. Čína se již stala největším zahraničním trhem pro mnohé české společnosti, jako jsou Škoda AutoHome Credit Group, Klavíry Petrof a další,“ vyjmenovávali Číňané české firmy.

Kuberu a jeho doprovod Peking varoval, že pokud na ostrov pojedou, do pevninské Číny už se nikdy nepodívají: „Předseda belgického senátu Jacques Brotchi, který Tchaj-wan navštívil v květnu 2019, již odstoupil z funkce a byl mu udělen celoživotní zákaz vstupu do Číny.“

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Hrad k dopisu ještě připojil přípis šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka. „Cesta předsedy senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009.“

Jaroslav Kubera zemřel týden poté, co na Hradě dopis dostal. Ten týden proběhl skutečně zvláštně, jak popisuje web ČT 24:

Nález dokumentu po Kuberově smrti vyděsil jeho manželku Věru a dceru Vendulu Vinšovou.  Obě si prý kvůli tomu uvědomily, pod jakým tlakem Kubera v poslední týden svého života byl. ‚Najednou byl jiný. Nemluvil, skoro jsme ho neviděly,‘ popisují. Chování šéfa horní komory se podle nich změnilo šest dní před smrtí: po novoročním obědě u prezidenta Miloše Zemana 14. ledna. I tam se Kuberova plánovaná cesta na Tchaj-wan probírala a právě tam převzal Kubera sporný dokument. ‚Vždycky mi všechno líčil, ale tentokrát mi neřekl nic, jen že to proběhlo normálně. Bylo mu špatně, večer chodil po zahradě, byl nervózní. Z toho jsem byla překvapená, protože to se stalo snad poprvé za dvaapadesát let, co jsme spolu,‘ vysvětlila Věra Kuberová.“

Nebylo žádným tajemstvím, že Jaroslav Kubera se neinspiroval příběhem z Rychlých šípů, kdy mladík pod vlivem správných hochů zavrhl kouření a začal cvičit. Pod jakým tlakem a ze strany jakých lidí byl, to jsme ale mohli sledovat v přímém přenosu, a to jsme ještě nevěděli všechno. Dnešní osazenstvo Hradu a Lán a společné kejkle těchto lidí s komunistickou mocí v Číně budou v naší historii odstrašujícím příkladem, jak daleko jsou schopni kolaboranti s cizí mocí zajít. Kuberovu neústupnost ve správné věci si budeme pamatovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]