Dva rozhovory zdravého prezidenta nedělají aneb Zeman stále není plnohodnotnou hlavou státu

Prezident Miloš Zeman (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Jmenování nového premiéra by už nemělo nic bránit. Podle informací, které potvrdil i Andrej Babiš, by měl být Miloš Zeman ve čtvrtek propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice a zamířit do Lán. Tam by v pátek z Petra Fialy měl udělat nového ministerského předsedu. Jak ovšem upozorňují lékaři, kteří mají prezidenta na starost, není jeho převoz tím nejlepším nápadem.

Proti Zemanovu propuštění je třeba šéf lékařského konzilia, které má hlavu státu pod dozorem. Tomáš Zima totiž upozorňuje na fakt, že Zeman skutečně není ve stavu, kdy by měl absolvovat a hlavně zvládal pracovní zátěž bez problémů. Lékařovo stanovisko se nezměnilo ani po týdnu, kdy poprvé nesouhlasně o prezidentově propuštění promluvil.

()

Zemanovo okolí se ovšem rozhodlo, že je čas opět zariskovat se zdravím hlavy státu a národu ukázat, že je ve formě a není tak třeba se o prezidentův stav nadále zajímat. Doporučení odborníků musí v tento moment stranou, nyní se vytváří pozitivní mediální obraz.

Nemocný prezident tak bude cestovat do Lán, aby se veřejnosti ukázal při jmenování Petra Fialy premiérem, a pak bude odpočívat. Podle zpráv, které přicházejí z Ústřední vojenské nemocnice, totiž nic jiného dělat nezvládne. Není tedy vyloučeno, že pojede Zeman jen „na otočku“. O tom však nikdo nechce nahlas mluvit. Důvod je jednoduchý.

Hradní osazenstvo si totiž dává velmi záležet na tom, aby vytvořilo obraz zdravého prezidenta. Ačkoliv je jasné, že Zeman bude mít komplikace delší dobu, možná i doživotně, nyní si Mynář a spol. musí pochvalovat, jak s veřejností vyběhli. Dokázali totiž v části společnosti vybudovat dojem, že už je zase všechno dobré.

Stačily na to dva rozhovory, které Zeman poskytl. Nejprve nekritické Frekvenci 1, která je šťastná, že se s ní prezident baví, a pak TV NOVA, již zatím hradní úředníci také nedali na seznam médií, s nimiž se hlava státu nebaví. Mnoho posluchačů a diváků mělo radost z toho, že prezident stále dokáže komunikovat bez větších problémů. Někdo si však nemohl nevšimnout, že stále to není dokonalé.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

Obzvlášť na komerční televizi bylo znát, že prezident prokazuje lehké náznaky zmatení, ale v kontextu celého povídání se tyto momenty lehce ztratily. Rey Koranteng se navíc vyhnul otázkám, které by mohly hlavu státu a jeho okolí naštvat, tudíž rozhovor proběhl podle představ kancléře, mluvčího a dalších lidí z „hradní party“.

Stačilo tak dohromady zhruba 40 minut a náhle byl Miloš Zeman v očích velkého množství lidí opět v plné síle, přestalo se diskutovat o tom, proč Vratislav Mynář týdny zatajoval informace o svém šéfovi, padla i debata o článku 66.

Nyní se má prezidentovo znovuzrození dovést do úspěšného konce, jímž bude návrat do pracovního procesu a ustanovení nového předsedy vlády. Otázkou ovšem je, co se bude odehrávat před touto událostí a hlavně po ní. Na jmenování bude Zeman opět perfektně připraven, stejně jako byl na oba rozhovory z posledních týdnů.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Právě o to však jde. Podle dostupných informací totiž hlava státu potřebuje nepřetržitou lékařskou péči, takže nelze předpokládat, že by výlet do Lán měl dlouhodobý charakter. Není také možné zapomenout na všechno, co se odehrálo od 10. října, kdy byl prezident náhle převezen do nemocnice.

Na Hradě totiž vegetuje několik lidí, kteří potřebují, aby alespoň před veřejností Zeman vypadal jako „funkční“ prezident. O tom, jak vypadá jeho zdravotní stav, však už nadále nesmí rozhodovat jeho okolí nebo lidé, kteří slyšeli jeho slova v médiích, ale lékaři. A podle nich se věci mají jinak. Uvidíme v průběhu příštích dní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články