Dva ruští občané se přiznali ke kybernetické kriminalitě zaměřené na banky v USA

Ilustrační foto. (Pixabay/Matryx)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Matryx

Dva ruští občané jsou mezi čtyřmi muži, kteří se přiznali ke kybernetické kriminalitě, jejímž cílem byly banky a společnosti ve Spojených státech a která způsobila milionové ztráty, uvedlo 7. května ministerstvo spravedlnosti.

Jak uvádí stanice RFE/RL, čtyři muži, 34letý Alexandr Gričiškin a 34letý Andrej Skvorcov z Ruska, 33letý Alexandr Skorodumov z Litvy a 30letý Pavel Stassi z Estonska, podle soudních dokumentů poskytovali síti kyberzločinců takzvané „neprůstřelné hostingové služby“.

Eric Drooker

V rámci neprůstřelného hostingu byly pronajímány adresy internetového protokolu (IP), servery a domény klientům z řad kyberzločinců, kteří následně využívali technickou infrastrukturu k šíření škodlivého softwaru, který mohl získat přístup do počítačů obětí a ukrást bankovní přihlašovací údaje, uvedlo ministerstvo spravedlnosti v tiskové zprávě.

„V průběhu mnoha let obžalovaní usnadňovali nadnárodní trestnou činnost rozsáhlé sítě kyberzločinců po celém světě tím, že jim poskytovali bezpečné útočiště pro anonymizaci jejich trestné činnosti,“ uvedl zvláštní agent Timothy Waters z detroitské pobočky FBI.

Škodlivý software, který organizace hostovala, útočil na americké společnosti a finanční instituce v letech 2009 až 2015, uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

Úřadující náměstek generálního prokurátora Nicholas L. McQuaid uvedl, že organizace, které pomáhají kyberzločincům při nasazování malwaru, „nejsou o nic méně odpovědné za škody, které tyto malwarové kampaně způsobují, a my jsme odhodláni je pohnat k odpovědnosti“.

Podle soudních spisů a prohlášení obviněných byli Gričiškin a Skvorcov zakládajícími členy operace a jejími vlastníky.

Všichni čtyři se u amerického okresního soudu v Michiganu přiznali k jednomu bodu obžaloby ze spiknutí za účelem zapojení do organizace RICO (Racketeer Influenced Corrupt Organization). Každému z obviněných hrozí při soudním jednání koncem tohoto roku maximální trest 20 let odnětí svobody.

Při vyšetřování pomáhali FBI partneři z řad orgánů činných v trestním řízení v Německu, Estonsku a Spojeném království.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]