Dvacítka aktivistů zablokovala vjezd do areálu jatek Agrofertu. Spojili se navzájem řetězem

Klecový chov v praxi. (ilustrační obrázek) (Lever Foundation / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication)

Klecový chov v praxi. (ilustrační obrázek) | FOTO: Lever Foundation / Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Skupina 20 aktivistů hlásících se k hnutí za osvobození zvířat se dnes ráno přivázala ke vchodu do jatek v Mirovicích na Písecku. Chce tím bránit provozu areálu. Podle aktivistů jde o první nenásilnou přímou akci svého druhu v České republice. Podnik v Mirovicích patří do koncernu Agrofert a zaměřuje se na zpracování kuřat a kachen.

„Jsme tady ze zoufalství. Zvířata jsou citlivé bytosti, to, jak se k nim chová člověk, je nesmírně kruté. Jako informovaní lidé cítíme odpovědnost postavit se a upozornit na zbytečné utrpení a násilí, které je denně páchané na nevinných obětech takzvaného živočišného průmyslu,“ uvedl jeden z účastníků dnešního protestu.

Aktivisté chtějí dnes pomoci k záchraně 15 zvířat a zajistit jim bezpečné domovy. Uvedli, že tím hodlají tuto drůbež zachránit před násilnou smrtí a „poskytnout jim doživotní bezpečí a svobodu“. Druhým jejich cílem je upozornění na osudy zvířat. Areál v Mirovicích zablokovali tím, že si sedli do vjezdu a spojili se všichni navzájem řetězem.

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová (ČTK)

Roční porážka v mirovickém provozu, v němž pracuje 270 lidí, je čtyři miliony kachen. Zlatých kuřat, která se chovají 49 dní, porazí za rok 1,5 milionu, klasických kuřat přes dva miliony. Firma má 35 dodavatelů z ČR. ČTK zjišťuje, kolik drůbeže přivezou do Mirovic auta z farem denně.

Provoz v Mirovicích začal v roce 1948, když vzniklo mlékařské družstvo, časem přibyla produkce vajec a hus. Vodňanská drůbež, pod kterou nyní spadá, je největší zpracovatel a dodavatel drůbežího masa v ČR. V celé zemi má 1616 zaměstnanců. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží měla loni 5,7 miliardy Kč, zisk po zdanění 113,3 milionu Kč.

Aktivisté v souvislosti s chovy zvířat v Jihočeském kraji už například v květnu 2014 blokovali vepřín v Letech rovněž v okrese Písek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]