Dvakrát fake news a jedny žně pro kremelskou propagandu

Ilustrační foto (archiv)

Ilustrační foto | FOTO: archiv

V uplynulých dnech se v médiích a na sociálních sítích objevily dvě dezinformace, nebo spíše chyby. Jedna z nich vzbudila obrovskou pozornost, skutečný dopad má ale ta druhá, mnohem více přehlížená. 

Sociálními sítěmi otřásl příběh tří chlapců, kteří prý žili po smrti rodičů raději sami, než aby se svěřili do rukou státu, protože se obávali, že skončí v dětském domově. Média příběh logicky zveřejnila, jenže se ukázalo, že šlo o chybu. Novináři se omluvili, lidé napsali tisíce příspěvků o tom, jak už nikdo nebude nikomu chtít pomoci, a kauza je pryč.

ilustrační foto (archiv)

Pak je tu zdánlivá drobnost týkající se nové směrnice Evropské unie. Český rozhlas napsal, že otcové podle ní budou muset jít na dva měsíce na rodičovskou dovolenou. Jenže ve skutečnosti pouze budou moci – a to je poměrně zásadní rozdíl. Rozhlas se za chybu taktéž omluvil, jenže tahle omluva už se nyní nehodí těm, kteří se informace chytili.

Parlamentní listy a další kremlofilní média už bijí na poplach. Spolu s nimi se rozjela vlna nenávisti k Evropské unii na sociálních sítích. Otcové půjdou na mateřskou! Konec tradiční rodiny! Dezinformaci šíří i poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. Vyplývá z toho, že ani zákonodárci evidentně často nejsou schopni nějaký dokument otevřít a přečíst si jej. Stačí na to pět minut, díky nimž zjistíte, že informace není pravdivá.

Samozřejmě že mnohem emotivnější záležitostí je naše společné dojetí nad pomocí třem sirotkům, kteří sirotky nebyli. Podvod, to zní dobře. Sbírka, citové vydírání, už nikdy nebudeme nikomu věřit! A místo toho mnozí věří lžím a posunutým významům, které ale znějí technicistně, a tak to není tak zábavné. Škoda, protože pravda je důležitá ve všech případech. Dezinformační média o ni nestojí, ta seriózní by ji ale šířit měla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]