Volební výbor poslanecké sněmovny zvolil kandidátem do Rady České televize advokáta Michaela Manna. Ve dvanáctce finalistů nahradí Jiřího Grunda, který na post kandidáta rezignoval začátkem května. Mann se označuje za dělníka práva, v 90. letech byl členem ODA. Mediálně známým se stal jako obhájce autora facebookového komentáře o etnicky smíšené třídě prvňáčků.
Volební výbor sněmovny musel zvolit nového kandidáta kvůli nedávné rezignaci výkonného ředitele Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda. „Důvodem mého rozhodnutí jsou zejména osobní důvody, které by mně v případě zvolení neumožňovaly vykonávat tuto veřejnou funkci s plným nasazením. Při navržení mé nominace mi tyto důvody nebyly známy,“ napsal v rezignačním dopise.
Bez Grunda totiž bylo pouze jedenáct kandidátů, podle zákona jich však musí být dvanáct, tedy trojnásobek počtu volených míst. Volební výbor na svém úterním mimořádném jednání vybral v tajné volbě advokáta Michaela Manna, kterého nominoval spolek Rugby Spirit Brno. Získal osm hlasů z patnácti.
V Radě ČT bylo podle něj právníků jako šafránu, posledního údajně našel v sestavě kontrolního orgánu před dvaceti lety. „Česká televize je obrovský moloch se 3000 zaměstnanci. Ne že by žrala děti, ale je nenasytná a je předmětem někdy až nekritického obdivu. A takový moloch potřebuje efektivní kontrolu, nikoliv jen formální,“ prohlásil Mann ve svém březnovém kandidátském projevu.
Do povědomí veřejnosti se Mann dostal jako obhájce autora facebookového komentáře o etnicky smíšené třídě prvňáčků z teplické ZŠ Plynárenská, který napsal, že vzhledem k názvu školy se řešení přímo nabízí. Muž byl pravomocně potrestán podmínkou v délce 16 měsíců. Tajemník České advokátní komory chce požádat kontrolní radu organizace o prošetření Mannových výroků v této věci. „Platí presumpce neviny,“ reagoval Mann. Podmínku bezúhonnosti pro výkon funkce v radě prý splňuje. „Reprezentuji tu určitý názorový proud, který je v České republice nejrozšířenější, a to jsou smějící se bestie,“ doplnil při svém veřejném vystoupení.
Ještě minulý týden to vypadalo, že poslanecká sněmovna vybere čtveřici nových radních i z jedenácti kandidátů. Část zákonodárců však žádala o svolání mimořádné schůze volebního výboru dolní komory. „Po odstoupení jednoho z kandidátů by nemusela sněmovna vybírat z trojnásobku nominovaných na obsazovaná místa, jak vyžaduje zákon, a tím by mohlo dojít k omezení demokratické volby poslanců,“ upozorňoval například poslanec a místopředseda volebního výboru Tomáš Martínek (Piráti). Volbu náhradníka za Jiřího Grunda doporučoval i sněmovní legislativní odbor.
Noví radní nahradí v kontrolním orgánu Jaroslava Dědiče, Jaroslava Maxmiliána Kašparů, Jiřího Kratochvíla a Daniela Váňu, kterým končí mandát letos v květnu. O tom, kdo nakonec usedne do Rady České televize, by mohla dolní komora rozhodnout na konci května. „Na plénu sněmovny volbu předpokládám nejdříve v prvním plenárním týdnu od 25. května,“ prozradil minulý týden Martínek. Na programu se ale podle něj může objevit i dříve. A to v případě mimořádné schůze s daným bodem.