Dvě rakety zasáhly polskou vesnici nedaleko hranic s Ukrajinou. Země zvýší pohotovost svých vojsk

Raketový útok (Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem)

Raketový útok | FOTO: Generální štáb ukrajinské armády, se souhlasem

Dvě údajně zbloudilé rakety dopadly v úterý večer na obec Przewodów v Lublinském vojvodství nedaleko hranic mezi Polskem a Ukrajinou. Podle informací polského Rádia ZET zemřeli dva lidé. Na místě je policie, armáda i expertní skupina, ta by měla zjistit, jaký typ střely výbuch způsobil. Informaci o výbuchu dvou raket potvrdila i americká agentura AP s odkazem na vysoce postaveného představitele amerických zpravodajských služeb. Mimořádně se sešli zástupci polské vlády. 

Mluvčí polské vlády Piotr Müller informaci bezprostředně nepotvrdil, ale uvedl, že nejvyšší představitelé se kvůli krizové situaci sešli na mimořádném zasedání. „V souvislosti s krizovou situací, která nastala, premiér Morawiecki po dohodě s prezidentem Andrzejem Dudou svolal schůzku se členy výboru pro národní bezpečnost a obranu,“ řekl mluvčí vlády. Po jednání výboru mluvčí kabinetu uvedl, že Polsko zvýší pohotovost svých vojsk a řeší spuštění procedury Článku 4 NATO. Okolnosti exploze polské úřady vyjasňují, doplnil Müller. Následuje jednání celé polské vlády. Na středeční poledne prezident Duda svolal jednání rady národní bezpečnosti.

Podle webu Gazeta.pl došlo k výbuchu v sušírně obilí v době, kdy jeden z traktorů najel na váhu. Na místě zemřel brigádník a jeden zemědělec, který dovezl na místo kukuřici, píše Gazeta Wyborcza. 

Tajné služby pracují i s verzí, že k incidentu došlo kvůli raketě sestřelené ukrajinskou obranou. Na místě je vidět zničený přívěs a kráter po výbuchu, další snímek ukazuje část vybuchlé střely. Na místě platí informační embargo, na které dohlíží armáda.

Ruské ministerstvo obrany informace o dopadu ruských raket na polské území označilo za provokaci. Neútočilo prý na cíle poblíž ukrajinsko-polské hranice a úlomky na místě, jejichž snímky zveřejnila média, nemají nic společného s ruskými zbraněmi, píše agentura TASS.

Budeme bránit každý centimetr území NATO

Situaci okomentovalo americké ministerstvo obrany. Pentagon prý v tuto chvíli nemá žádné informace, které by kolující zprávy potvrzovaly. „Pokud jde o naše bezpečnostní závazky a Článek 5, máme naprosto jasno v tom, že budeme bránit každý centimetr území NATO,“ uvedl na tiskové konferenci tiskový tajemník resortu Pat Ryder. Ještě během úterý se americký ministr obrany Lloyd Austin podle CNN spojí se svým polským protějškem, stejně tak prezident Andrzej Duda mluvil  s prezidentem Joem Bidenem a spojil se i s Volodymyrem Zelenským.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg  (Severoatlantická aliance / se souhlasem)

O výbuchu na východě země mluvil během úterního večera s polským prezidentem Dudou generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Vyjádřil jsem soustrast nad ztrátami na životech. NATO situaci monitoruje a spojenci ji pečlivě konzultují. Je důležité, aby byla zjištěna všechna fakta,“ napsal na twitter.

K výbuchu se na twitteru vyjádřil lotyšský ministr obrany Artis Pabriks. „Zločinný ruský režim vypálil rakety, které míří nejen na ukrajinské civilisty, ale také dopadly na území NATO v Polsku. Lotyšsko plně stojí na straně polských přátel a tento zločin odsuzuje,“ napsal. Ve středu se také mimořádně sejde lotyšská vláda. „Lotyšsko a jeho spojenci v NATO jsou připraveni na jakoukoli situaci, aby bránili své občany a území,“ dodal na twitteru lotyšský premiér.

„Každý centimetr území NATO musí být bráněn,“ vyzval na sociální síti prezident Litvy Gitanas Nausėda.

Pokud by se informace o útoku prokázaly, podle předsedy zahraničního výboru poslanecké sněmovny Marka Ženíška (TOP 09) je na čase aktivovat minimálně Článek 4 Washingtonské deklarace. „Útok na člena NATO nelze zlehčovat. Článek 5 Washingtonské deklarace dává možnost obrany a zavazuje. Jakákoli slabost a nejednota NATO by byla Ruskem zneužita a nemůžeme si ji dovolit,“ napsal na twitter. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) Česká republika stojí za Polskem. „Pokud Polsko potvrdí, že rakety zasáhly i jeho území, půjde o další eskalaci ze strany Ruska,“ doplnil premiér.

Rusko chce jen ničit a vraždit

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že Rusko chce jen ničit a vraždit. „Prezident Zelensky nabídl Rusku mírová jednání. Odpověď Kremlu? Masivní raketový útok, který vedle Ukrajiny dost možná zasáhl i Polsko. Ať už to bylo jakkoliv – Rusko o mír nestojí. Chce válčit. Ničit. A vraždit. České republice nic podobného nejspíše nehrozí, zcela bezpečně se ovšem budeme moci cítit teprve tehdy, až se Rusko stáhne z Ukrajiny.“

Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) jde o další eskalaci konfliktu ze strany Ruska. „Plně stojíme na straně našeho polského spojence i Ukrajiny, dnes opět bombardované teroristou Putinem. Nyní vyhodnocujeme prokázaný dopad ruských raket na polské území. Ať by šlo o omyl, nebo provokaci, je to další eskalace konfliktu ze strany Ruska a nesmí zůstat bez odezvy,“ napsala na twitter.

Ruská armáda během úterý vypálila na ukrajinské území desítky raket. Ty zasáhly hlavní město Kyjev i cíle na severu a západě země. Ruské útoky na Ukrajinu se dotkly i Moldavska, které s Ukrajinou sousedí na západě. Během dne tam docházelo k masivním výpadkům dodávek elektřiny, kterou země odebírá právě od napadené země.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články