Dvě roušky jsou nesmysl. Ministerstvo studii nepochopilo, tvrdí expert

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Od čtvrteční půlnoci začne v Česku platit povinnosti nošení kvalitnější ochrany nosu a úst. Důvodem má být zhoršující se epidemická situace. Na frekventovaných místech tak budeme muset mít nanoroušku nebo respirátor třídy FFP2 či KN 95. Alternativou pak mohou být dvě jednorázové chirurgické roušky. Takové řešení ministerstvo zdravotnictví opírá o americkou studii Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). 

Zmíněná studie se variantou dvou jednorázových chirurgických roušek ale vůbec nezabývá, upozornil v rozhovoru pro Hospodářské noviny vedoucí Oddělení chemie a fyziky aerosolů Ústavu chemických procesů Akademie věd Vladimír Ždímal. Americké centrum naopak od této varianty dokonce odrazuje.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

V té studii není ani slovo o tom, že by se nasazovaly dvě chirurgické roušky na sebe, vždycky je to v kombinaci s něčím jiným. A to samé říká například přední americký imunolog Anthony Fauci. Říká, že pokud nemáte FFP2, máte si zkusit přes dobře utěsněnou chirurgickou roušku nasadit ještě dobře utaženou a nasazenou látkovou roušku, vysvětluje v rozhovoru Ždímal, který se testování roušek a respirátorů společně s kolegy věnuje již od začátku pandemie koronaviru.

„S dvěma rouškami budete mít dvakrát větší odpor vzduchu, tedy docílíte toho, že vzduch bude více procházet netěsnostmi, a těch je u roušek hodně,“ pokračuje Ždímal.

Zároveň ale přiznává, že dvě vrstvy mají větší filtrační účinnost než jedna. Při testování v laboratoři proto bude jejich účinnost při stejném průtoku vzduchu vyšší. „Jenže druhá rouška také znamená dvakrát větší odpor při dýchání. A když máte větší odpor při dýchání, tak si vzduch spíš najde cestu jinudy, tedy netěsnostmi okolo,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]