Dvojí metr v kauze Čapí hnízdo a adorovaný alibismus soudce Šotta

Soudce Jan Šott (Profimedia)

Soudce Jan Šott | FOTO: Profimedia

Soudce Jan Šott zprostil obžaloby Andreje Babiše a jeho manažerku Janu Nagyovou. Rozsudek je dosud nepravomocný, což nebránilo vzedmutí oslavných pajánů nad výhrou právního státu a profesionálním výkonem soudce. Jeho rozhodnutí však zanechává pachuť měření dvojím metrem.

„Mám za to, že podstata případu byla spíše taková, jak ji vyšetřovala policie. Velmi dobře rozumíme kritickému vyjádření policejního vyšetřovatele v souvislosti s podáním návrhu na podání obžaloby, který souvisel s tím, že od roku 2019 – postupem státního zastupitelství – došlo k určitému odklonu od podstaty kauzy,“ odůvodnil soudce Jan Šott svoje rozhodnutí. Dal tím jasně najevo, že obžaloba byla postavena nekvalitně.

Nahrávka před volbami

Soud zprostil obžaloby Babiše a Nagyovou z toho důvodu, že skutek popsaný v obžalobě se sice stal, ale není trestným činem. Nepodařilo se podle něj prokázat, že společnost Farma Čapí hnízdo vznikla účelově, aby mohla získat padesátimilionovou dotaci.

Soudce Šott je adorován nejen okruhem Andreje Babiše, což je pochopitelné, ale paradoxně i těmi, kdo dříve podobně adorovali nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Zeman, zpochybňovaný Babišem jako exponent polistopadového kartelu, před třemi lety vrátil tuto kauzu zpět do hry poté, co stíhání všech obviněných nečekaně zastavil dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Nevhodně načasovaný rozsudek několik dní před prezidentskými volbami, což platí i pro variantu odsouzení, nepochybně přichází Babišovi vhod. To ale není jediný důvod k pochybnostem o dosavadním průběhu kauzy.

Pokud obžaloba nebyla podle názoru soudu konstruována dostatečně, mohl nařídit doplnění dokazování ještě před zahájením soudního líčení nebo si vyžádat další důkazy v jeho průběhu. To soudce neučinil a jeho rozhodnutí vyznívá přinejmenším alibisticky.

Bez policejní razie 

Kauza Čapí hnízdo, kterou provázely plošné čistky v policejních složkách, nesnese srovnání v přístupu orgánů činných v trestním řízení v jiných podobných kauzách od samého počátku před šesti lety.

Nedoprovázelo ji jindy často praktikované masivní policejní nasazení s organizovanými úniky ze živých spisů do médií. Obešla…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články