Dvojitý přešlap Babišova iDnesu aneb SuperStar Ransdorf

Eric Drooker

Server iDnes spadající pod vydavatelství Andreje Babiše Mafra se o víkendu předvedl. V rámci senzacechtivosti dokázal mezi lidi vypustit dvě informace, které v daný moment neověřil. Ukázalo se tak, že Babišova média skutečně nejsou založena na zájmu objektivně informovat, nýbrž pomluvit politické protivníky ministra financí nebo prosazovat bulvární postupy. Ransdorfův falešný vzkaz na sociální síti i prozrazení vítězky pěvecké soutěže ještě před vyhlášením v redakci iDnes určitě nevyvolaly moc pozitivní reakce.

Vyjádření Miloslava Ransdorfa po návratu ze Švýcarska, kde byl zadržen za to, že chtěl v bance vybrat 9,5 miliardy korun, očekávala celá země. Než se však komunistický europoslanec stačil jakkoliv projevit, na Facebooku a Twitteru vznikaly desítky falešných profilů, jež „citovaly“ kontroverzního politika a ironicky komentovaly zvláštní situaci. Jeden z twitterových účtů dokonce vzbudil v redakci internetové verze Mladé fronty DNES tolik důvěry, že ho autor použil jako studnici informací a zcela bez ověření podal jeden ze statusů za Ransdorfův. Nutno dodat, že iDnes bývalo označováno jako solidní médium, kterému se podobné excesy vyhýbají právě kvůli dobré redakční práci. Po koupi Babišem a jasném vlivu, který miliardář použil ke změně obsahu, se o solidním a respektovaném deníku už mluvit nedá. V anketě popularity mezi čtenáři bulvárního tisku se MfD dokonce dokázala dostat na druhé místo za Blesk.

reprofoto iDnes

Sklon k bulvarizaci vedl i ke druhému nedělnímu přešlapu, který iDnes musel objasňovat svým čtenářům. Server totiž zveřejnil vítěze v ten moment stále ještě probíhající Česko Slovenské SuperStar. Podle vyjádření Mafry šlo o technickou chybu, která shodou okolností vyhodnotila, že už je na čase národu sdělit, že vítězkou pěvecké soutěže bude Emma Drobná. Vysvětlení, podle kterého měli v redakci nachystány tři verze a unikla shodou okolností ta správná, je vtipné. Je sice pravda, že takovýto postup se skutečně používá, ale na druhou stranu, po vyřazení třetího finalisty zůstanou v systému pouze oba finalisté. Stejně tak není pravda, že by internetová nebo tištěná periodika neznala vítěze talentových show před jejich koncem. Extrémní je Slavík, kde je jasno několik dní předem, ale i SuperStar nebo Talent nabízí novinářům přítomným na natáčení kompletní servis včetně výsledků.

Kdyby iDnes uznal, že si Ransdorfa neověřil a šlo mu jen o rychlost publikace článku a vítěze SuperStar znal dopředu, stoupl by v očích mnohých na ceně. Takto se přihlásil k politice svého majitele. Vymlouvá se, lže. Zbývá jen jediné, všechny chyby svést na Kalouska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]