Dvořák zůstává ředitelem České televize. Svobodná žurnalistika má šanci

ČTK

Generální ředitel České televize Petr Dvořák | FOTO: ČTK

Volba generálního ředitele veřejnoprávní televize se neobešla bez hysterie, útoků na současného šéfa ČT ani politického tlaku. Zejména okolí prezidenta Zemana a oligarchy Babiše ovšem dnes nebude nadšeno. Jejich „nepřítel“ Petr Dvořák totiž zůstává v čele televize a tím pádem není ohrožen ani ostrůvek svobodné publicistiky, která má pod staronovým šéfem zastání.

Zejména pořady, které vytváří tým Marka Wollnera, tedy Reportéři ČT a 168 hodin, byly v ohrožení. Ačkoliv o tom nikdo moc nemluvil a spíše se řešil třeba návrh na zbourání jedné z budov České televize, především zachování obou publicistických pořadů je velkým vítězstvím nejen Dvořáka, ale především svobody slova ve veřejnoprávní televizi.

Náznaky politického tlaku byly zřejmé od první zmínky o volbě nového šéfa. Zatímco Hrad nemůže Dvořákovi zapomenout, že ČT vůbec existuje, Andrej Babiš, který si „zkorumpovanou pakáž“, jak nazývá redaktory Reportérů ČT, nemůže koupit, zase nepřenesl přes srdce, že nezavírají oči před jeho podivnými obchodními praktikami, nebo daňovými machinacemi.

Synonymem pro „to zlé“, co si dovoluje objektivně informovat, je pro oba nejmocnější muže ve státě, právě Petr Dvořák. Šéf ČT se totiž netají tím, že Wollnerova práce je výkladní skříní publicistiky, prezentované na obrazovkách. Tím vlastně legitimizuje obsah Reportérů i 168 hodin a dokazuje, že se nepodvolí těm, kteří protestují proti tomu, že se o nich mluví podle pravdy.

Divák může být spokojen. Nehrozí totiž žádná převratná změna a kromě digitalizace, kterou si televize musí projít, zůstane vše při starém. Kritici sice pořád budou protestovat proti některým výstupům, reportážím a pořadům, ale to by se stávalo za jakéhokoliv ředitele. Nezmizí ani sci-fi výkřiky o ovládání veřejnoprávní televize TOP 09 a proruské demagogické hysterie, ale ty už musel rozumný člověk vytěsnit a přestat je registrovat.

Dvořákem nastavená cesta se zatím ukazuje jako správná a úroveň produkce, kterou ČT nabízí divákům, se kromě několika nepovedených experimentů, stále řadí k tomu nejlepšímu, co televize u nás nabízí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner