Festival Dvořákova Praha uctí památku svaté Ludmily skladatelovým oratoriem

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Jedno z nejvýznamnějších letošních výročí, 1100 let, jež dnes uplynou od smrti svaté Ludmily, pramáti křesťanské víry v Čechách, si festival Dvořákova Praha připomene ve čtvrtek 16. září uvedením stejnojmenného oratoria Antonína Dvořáka v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

Výjimečnou skladbu představí ve svém provedení orchestr České filharmonie pod vedením Petra Altrichtera spolu s Pražským filharmonickým sborem, sbormistrem Lukášem Vasilkem a sólisty Evou Hornyákovou, Richardem Samkem, Janou Hrochovou a Gustávem Beláčkem. Pro diváky, kteří nebudou moci koncert navštívit připravila Česká televize na programu ČT art od 20:15 hodin živý přenos.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

„V den svátku svaté Ludmily, patronky českých zemí, budeme moci vyslechnout zhruba 75minutovou verzi koncertního provedení Dvořákova díla,“ upřesňuje ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon a dodává: „Oslavám této české světice bude týž den odpoledne věnována také mše celebrovaná Dominikem kardinálem Dukou v bazilice svatého Jiří.“

Oratorium Antonína Dvořáka Svatá Ludmila patří k nejzásadnějším vokálně instrumentálním ztvárněním tohoto tématu v kulturních dějinách. Jeho premiéru dirigoval sám skladatel v Anglii v roce 1886. Zpívaný text k dílu vytvořil Jaroslav Vrchlický a dramaticky v něm vykreslil zničení pohanských model, sňatek Ludmily s prvním historicky doloženým Přemyslovcem Bořivojem a svátost křtu, který jim na Velehradě udělil biskup Metoděj. Celé dílo vrcholí fugou na historický text z přelomu 10. a 11. století Hospodine pomiluj ny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články