Festival Dvořákova Praha uctí památku svaté Ludmily skladatelovým oratoriem

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Jedno z nejvýznamnějších letošních výročí, 1100 let, jež dnes uplynou od smrti svaté Ludmily, pramáti křesťanské víry v Čechách, si festival Dvořákova Praha připomene ve čtvrtek 16. září uvedením stejnojmenného oratoria Antonína Dvořáka v katedrále svatého Víta na Pražském hradě.

Výjimečnou skladbu představí ve svém provedení orchestr České filharmonie pod vedením Petra Altrichtera spolu s Pražským filharmonickým sborem, sbormistrem Lukášem Vasilkem a sólisty Evou Hornyákovou, Richardem Samkem, Janou Hrochovou a Gustávem Beláčkem. Pro diváky, kteří nebudou moci koncert navštívit připravila Česká televize na programu ČT art od 20:15 hodin živý přenos.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„V den svátku svaté Ludmily, patronky českých zemí, budeme moci vyslechnout zhruba 75minutovou verzi koncertního provedení Dvořákova díla,“ upřesňuje ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon a dodává: „Oslavám této české světice bude týž den odpoledne věnována také mše celebrovaná Dominikem kardinálem Dukou v bazilice svatého Jiří.“

Oratorium Antonína Dvořáka Svatá Ludmila patří k nejzásadnějším vokálně instrumentálním ztvárněním tohoto tématu v kulturních dějinách. Jeho premiéru dirigoval sám skladatel v Anglii v roce 1886. Zpívaný text k dílu vytvořil Jaroslav Vrchlický a dramaticky v něm vykreslil zničení pohanských model, sňatek Ludmily s prvním historicky doloženým Přemyslovcem Bořivojem a svátost křtu, který jim na Velehradě udělil biskup Metoděj. Celé dílo vrcholí fugou na historický text z přelomu 10. a 11. století Hospodine pomiluj ny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]