Občas při jízdě autem poslouchám Rádio Plus Českého rozhlasu. Bylo tomu tak i večer 13. března, kdy se vysílala repríza rozhovoru Dalibora Balšínka s Barborou Tachecí. Pokud jste dostatečně odolní a hodně toho snesete, tak si rozhovor pusťte (ZDE).  Já se při poslechu málem vyboural a raději jsem zastavil. Údiv se mísil se smutkem a pocitem zmaru. Sebevědomý harcovník českého mediálního prostoru předvedl výkon, po němž se chce člověku zvolat: „I ty, Balšínku?“

Myšlenky pana Balšínka tekly z éteru silou rozvášněných vodopádů. Posuďte sami.

Vznikli jsme jako Antibabiš, ale to by bylo nedůvěryhodné. Na Západě by nám prý mohli závidět naši svobodu slova. Jestli se změnily Lidové noviny? To ať každý posoudí sám. Babiš není nacionální populista, jak tvrdila zahraniční média. Washington Post a New York Times se svou kritikou Trumpa diskreditují a stávají se nevěrohodnými. Největší problém dneška nejsou fake news z Východu, nýbrž západní levice. Liberální demokracii nepotřebujeme, stačí prostě demokracie. Vliv sociálních sítí se nesmyslně přeceňuje.

Když podobná „povznášející slova“ pronáší populární junior, Plesl, Okamura, Ovčáček či Soukup, tak to nikoho nepřekvapí, ale proč šéf Echa? Cui bono? Je to jen snaha se odlišit od imaginární, a tudíž neexistující pražské kavárny, touha být intelektuálně jakoby nestranný, neočekávaný a originální nebo je to póza s marketingovou motivací či špatně maskovaná autocenzura anebo je to ještě něco jiného? Kdo ví? Asi jen Dalibor Balšínek sám. Jsem rád, že jsem se při některých vyslovených perlách skutečně nenaboural. 

Veletoče tohoto typu přispívají ke konzervaci soudobého domácího posttotalitního marasmu, v němž máme vládu díky podpoře komunistů. Tedy mimo jiné. Tyto produkce přihazují další polínka do bezbřehého prostoru mravní relativizace, v němž se tak dobře daří normalizačním praktikům života. To je na tom všem to nejděsivější. Nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní, ani echa z echa. Bohužel. Je mi to až líto a je mi vlastně i jeho líto. Je to vlastní gól statečně bojující české nezávislé mediální obci, která rozhodně nemá na růžích ustláno. No jo, dialog Fausta s Mefistem je aktuální v každé době. Zajímal by mne názor jeho kolegů z redakce. 

„Ne moudrost, hloupost je umíněná,“ pravil kdysi dávno moudrý Sofokles.

 

Oprava: 

V tomto článku byl v původním znění nesprávně uveden výrok Dalibora Balšínka, že nesvoboda v Číně, Rusku či Saúdské Arábii není to nejhorší, nýbrž nejhorší je zasahování do svobody slova ze strany velkých internetových firem atd.

Po upozornění pana Balšínka, že takový výrok v rozhlasovém pořadu nezazněl, jsme tuto chybnou větu vyřadili a omlouváme se za chybu.

Redakce deníku FORUM 24 s vědomím autora

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner