Podporuji s naprostou vážností naše spojenectví s Amerikou a se zeměmi NATO. Protože cítím loajalitu ke spojencům a naprostou lásku ke svobodnému světu.

Grantové programy americké ambasády jsem nikdy nevyužil a nezajímal jsem se o ně, protože by mi bylo trapně. A právě proto si mohu dovolit ostře nesouhlasit s akcí Rekonstrukce státu, která chce na americké ambasádě hodnotit české parlamentní strany, jak plní její program boje s korupcí. Považuji to za nehoráznou absurditu.

České politické strany se nemají co zpovídat jedné nátlakové skupině a navíc na území cizího, byť spřáteleného státu. Je zarážející, že lidé z Rekonstrukce státu nemají hrdost a nemají cit pro únosnou formu své aktivity.

A je mi hluboce líto, že pan velvyslanec Andrew Schapiro nemá ani nejmenší ponětí o kultuře výkonu své role. Na Čapím hnízdě, kam tak rád jezdí, tuto kulturu nenačerpá.

Jedno je ale pro mě jisté. Síla amerických ideálů svobody a demokracie a pak také síla americké armády mají naštěstí tak zásadní převahu, že s jistou nadsázkou může v Bílém domě sedět třeba Mickey Mouse a v pražské ambasádě Hurvínek. I mentální prázdnota Baracka Obamy a kulturní deficit Andrewa Schapira nemohou zničit zásadní a pozitivní úlohu Spojených států ve světě.

Pavel Šafr

Revue Forum Banner