MF DNES ve středu přinesla rozsáhlý materiál s palcovým titulkem „Milion pro ministra“ na titulní straně, založený na výrocích krajně nedůvěryhodného pana Čadka a na nahrávkách jeho rozhovorů s údajným členem středočeské ČSSD, který mu nabízí vyřešení jeho obchodních sporů s Českou poštou za milion pro ministra Chovance a dva miliony pro ČSSD. V době probíhajícího vyšetřování korupční kauzy Babišovy firmy Agrotec a také v době, kdy krajně zhoustly vztahy mezi Milanem Chovancem a Andrejem Babišem, je účelovost akce MFD vskutku do očí bijící.

Přesto novinář Martin Fendrych ve svém komentáři na Aktuálně.cz radí „politikům“ (tedy Chovancovi a Sobotkovi), aby se nepletli do kauzy, kterou vyšetřuje policie, a nesvolávali kvůli případu Bezpečnostní radu státu. Je smutné, že si Martin Fendrych nevšiml, že list ministra financí měl na titulní straně palcový titulek o milionu pro ministra vnitra. To je přeci perverzní situace. A myslet si, že vydavatel tohoto kalibru a jeho novináři spolu nemají absolutně žádné „souznění“, to je opravdu hodně naivní.

Značná část slovutné žurnalistické scény dělá, že tyto noviny (MFD) jsou pořád ještě noviny a že jejich novináři „jen dělají svoji práci“. Je to tady takový celkem hnusný úzus, prý s ohledem „na kolegy“. Prý nejsou důkazy na to, že by Andrej Babiš těmi novinami manipuloval. Martin Fendrych to před pár měsíci říkal v České televizi.

No, milý Martine, jak sám víte, tak autoři bible také byli zcela samostatní lidé, jen jim všechno, co napsali, tak nějak vnukl Duch svatý. A teď si představte, že tato božská osoba to vnuknutí dnes umí realizovat dokonce esemeskami. První posílá v pět ráno a poslední po půlnoci. To je totiž biorytmus ministra financí. Je to dříč. A ujišťujeme vás, že i kdyby tento „bůh“ neposlal svým ovečkám ke kauze „milion pro ministra“ ani jednu esemesku, tak oni v redakci MFD sami dobře vědí, jak mají pracovat. Vnuknutí může probíhat i na základě domýšlení si, co je božstvu milé. Cesty Páně jsou v tomto případě zcela vyzpytatelné. A právě proto tu jde o vážný politický problém.

A protože list ministra financí podsouvá čtenářům kauzu „milion pro ministra“ vnitra, tak si to ten ministr vnitra chce s tím ministrem financí vyříkat na institucionální bázi. Jestli je k tomu správné místo Bezpečnostní rada státu, tak to je jen věc formální. Zjevně to má jakýsi technický význam v tom, aby se pan vydavatel a ministr musel na setkání s premiérem a ministrem vnitra vůbec dostavit.

On se dostaví, ale bude jim do očí říkat: „Veď oni sú v MFD nezávislí. Já tam ani nesmim vkročit.“

Celý smysl článku v MFD „milion pro ministra“ je jednoduchý. Je to výhrůžka. A mediální překrývání kauzy Agrotec, která na rozdíl od kauzy pana Čadka není ve stadiu prenatálním, ale naopak značně pokročilém.

Martin Fendrych má ovšem pravdu v jedné věci: Uzavřené jednání Bezpečnostní rady státu bude zjevně prostorem pro „praní špinavého prádla“, kde si Sobotka s Babišem mohou od plic promluvit o jiných nepěkných věcech. Bohužel, jak sledujeme ČSSD, tak se to také může zvrhnout v nějaký špinavý obchod. Babišovi zcela nezávislí novináři nebudou zlobit, ale kdo už bude hlavně hodný, to bude ministr vnitra. Kupříkladu by už neměl chtít vyšetřovat v GIPS, proč tak intenzivně unikají informace z vyšetřovacích spisů do Lidových novin, když to může pořádně poškodit Babišovy konkurenty v byznysu s biopalivy. A o vznik faktické tajné služby v Agrofertu by se vnitro asi také zajímat nemělo.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora