V době, kdy v České republice ještě fungovaly svobodné a přitom vlivné sdělovací prostředky, by výsledek jednání o podpoře biopaliv, jakého jsme byli svědky ve středu, vedl nakonec k pádu vlády. Doslova všechna média by totiž prezentovala takový případ, kdy poslanci přihrávají miliardy soukromé firmě mocného podnikatele, jako nejhorší skandál, který předčil všechno, co se tu dosud na poli korupce stalo.

Tak třeba kauza Grossova bytu nebyla po stránce rozsahu a závažnosti korupčního chování ani jednou tisícinou toho, o co jde u podpory biopaliv. Stanislav Gross tehdy dostal asi 800 tisíc korun a musel lhát, že šlo o půjčku. Babišovi poslanci přihráli svému zaměstnavateli 5 miliard korun. A pan ministr jen podotkne, že měli raději hlasovat opačně. Že to teď vypadá trapně. Totéž říkal, když mu 100 procent delegátů sněmu jeho hnutí ANO dalo hlas pro funkci předsedy.

Takže, milý občane, věz, že v hnutí ANO je tak obrovská svoboda, že každý člen může svobodně odevzdat svůj hlas, či naše veřejné peníze a nejlépe i svůj vlastní mozek panu ministrovi a předsedovi Andreji Babišovi. Je to naprostá svoboda sloužit. O svobodě nesloužit tu nemůže být řeč. Nikoho totiž nenapadne to ani zkusit. U novinářů tohoto mocenského kolosu je to trošku jinak. Ti mají jasně určenou a danou svobodu sloužit v klíčových věcech moci a velkých peněz a za to mají takovou malou svobodu nesloužit v drobnostech a občas i pranýřovat nějaký ten nešvar.

Kdysi média fungovala tak, že ani jedna tisícina této debility nebyla průchodná a vůbec možná. Nic tak stupidního a nemorálního nešlo vůbec realizovat. Pořádali bychom už dávno demonstrace na Václavském náměstí. Celebrity by podepisovaly prohlášení, herci by deklamovali protesty a vyzývali k záchraně polistopadového vývoje. To už neplatí. V pokročilém oligarchickém režimu se neděje nic. Vůbec nic. Je tu klid na práci. Hlavně klid na práci poslanců hnutí ANO a také jeho satelitních stran ČSSD a KDU-ČSL. V podstatě tu máme novou formu starého sovětského modelu společnosti. Generální tajemník určuje jako kdysi na základě centrálního řízení veškeré důležité společenské procesy. Dnešní generální tajemník navíc přímo vyrábí hnojiva, noviny, biopaliva, klobásy a zákony. A hlavní média přitom považují za největší průšvih této doby, že z poslance Kalouska táhla slivovice.

Nevím, jestli byl při jednání o biopalivech Kalousek opilý slivovicí. Více mě zajímá, zda náhodou nebyla celá veřejnost opita rohlíkem. To se totiž podle mě stalo. A přispěla k tomu především média, která byla dílem znásilněna a dílem se sama zřekla své práce na obranu veřejnosti před zneužíváním moci. Jestli jsou novináři v této nedůstojné době českých médií na rozdíl od Kalouska přes den běžně střízliví, tak už je situace opravdu zlá. Znamená to, že cosi hluboce lidského se z nich vytratilo. Na jejich místě by se totiž normální člověk upil.

 

P.S. Jen tak mimochodem, že není všechno úplně v háji: Skvělá Lenka Zlámalová na Echo 24. Čtěte ZDE.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora