Na konci období normalizace jsme s napětím četli noviny a hledali jsme, zda už i u nás netají ledy. Občas se objevila někde malá vlaštovka. Byl to důvod k nelíčené radosti. Dnes nám takovou radost udělal Babišův deník MF DNES. Je to tedy horká aktualita a všichni si říkáme, co se to děje. Co to znamená? Má to sice ve společnosti, která je formálně svobodná, absurdní a nedůstojné aspekty, ale za každou vlaštovku je třeba děkovat.

Redaktorka Zuzana Kubátová v MF DNES na komentářové straně napsala, že Andrej Babiš, tedy její zaměstnavatel, by měl vrátit evropskou dotaci 50 milionů korun na stavbu luxusní farmy Čapí hnízdo. Dotace totiž byla určena na podporu malého a středního podnikání, a Babiš ji tudíž čerpal neoprávněně tak, že nechal skrýt jednu ze svých mnoha firem pod roušku anonymního vlastnictví. Jeho mocenská arogance a pocit beztrestnosti je ovšem tak kolosální, že se k vlastnictví Čapího hnízda nyní, kdy je ministrem financí, zase veřejně přiznal.

Reportérka MF DNES Adéla Paclíková zase v obsáhlé zprávě na straně 2 dnešního vydání listu cituje starší vyjádření Andreje Babiše, z něhož plyne, že o vlastnictví Čapího hnízda vědomě lhal. Tvrdil totiž před lety pro týdeník Respekt, že farmu nevlastní. Nyní odmítá na dotazy redaktorky vlastního deníku konkrétně odpovědět a pouze opakuje, že se jedná o anonymní udání na politickou objednávku.

Co se tedy stalo? Jak je na tom právě teď svoboda české žurnalistiky?

Řekněme, že o něco lépe. Jsou tu lidé, kteří pracují v Babišových novinách a zároveň dobře vědí, že by dalším tutláním tohoto případu zcela ztratili tvář. Případ totiž začal oficiálně vyšetřovat Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a již pár měsíců jej vyšetřuje také česká policie.

Je velmi dobře, když někdo ví, že by ztratil tvář. Obě redaktorky odvedly v mezích svých nevelkých možností velkou práci. Z umístění článků je přitom zřetelné, že se to nejprve v redakci pěkně mlelo. Případ podvodně čerpané dotace na soukromou stavbu samotným ministrem financí, který má férovost čerpání dotací kontrolovat, patří totiž nikoli na stranu 2 a na stranu 11. Takový případ patří na stranu 1. Přesně na to místo, kde MF DNES opakovaně přináší vylhané a marginální nesmysly, jež mají poškodit Babišovy politické konkurenty, naposledy premiéra Sobotku.

A na titulní stranu nepatří zdaleka jen dotační podvod kolem Čapího hnízda. Patří tam také vytunelování slovenského státního podniku Petrimex, který kdysi vlastnil Agrofert. Nepochybně tam patří i tunelování Unipetrololu či nedořešená kauza Lovochemie. Každý den by na titulní straně MF DNES měl vycházet seriál o agresivním podnikání vlastního majitele a o jeho klientelistických vazbách v době, než vstoupil do politiky. Příležitost ke statečnosti měli novináři již od první chvíle, kdy Babiš noviny ovládl. To, že tuto příležitost ke statečnosti konkrétní lidé propásli, těžce poškodilo českou veřejnost a vydalo ji to zcela napospas prolhanému uzurpátorovi moci.

Ale to je už jiná historie.

Je moc dobře, že se konečně v MF DNES objevila první vlaštovka. Je to dobrá práce. Příště s tím šup na titulní stranu, pane šéfredaktore!

Pavel Šafr

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora