Ve starých členských zemích Evropské unie roste znechucení ze snahy nových států zbavit se spoluzodpovědnosti za řešení uprchlické krize.

Kupříkladu rakouská ministryně vnitra Mikl-Leitnerová hrozí zrušením či omezením eurodotací těm zemím, které společnému evropskému domu nepomohou.

Kancléřka Merkelová zase ostře kritizovala Slovensko, že chce přijímat jen křesťanské uprchlíky. A novinář Thomas Gutschker ve Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung vzkázal i nám, Čechům, že když si nepřebereme přiměřený počet uprchlíků, nechá nás Západ vůči ruské bezpečnostní hrozbě v jakémsi vakuu.

Atmosféra houstne a čeští politici vyjadřují odpor vůči ultimativním hlasům z EU. Nicméně zkusme se na tuto situaci přeci jen podívat německýma, rakouskýma či francouzskýma očima. Tyto země posílají skrze fondy Evropské unie ohromné miliardy do Polska, České republiky a do dalších zemí. Tyto fondy přispívají k všestrannému rozvoji naší země. Není náhodou požadavek ze starých členských zemí, abychom více pomohli s řešením uprchlické krize, naprosto legitimní?

Česká společnost je velice zle zmasírovaná nezodpovědnými populisty, kteří ji léta vykreslují Evropskou unii v těch nejhorších barvách a nyní navíc volají po uzavření hranic. Je to cesta do pekel a v důsledku nejspíše do Ruska. Češi nechápou, že je nyní neohrožují žádná uprchlíci, ale omezenost většiny jejich politických lídrů, kteří by klidně vyměnili naše členství v bohaté a civilizované Evropě za nedůstojnou izolaci a pravděpodobný propad do východní žumpy.

Když nepřijmeme náš díl zodpovědnosti za Evropu, skončíme strašně.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora