Václav Klaus říká v rozhovoru pro E15, že Babišova vize je ve skutečnosti podobná vizi Vladimira Iljiče Lenina. I on chtěl totiž řídit stát jako firmu a i on likvidoval pluralitu politických stran svými útoky na demokratické strany a na pravo-levý systém politiky. Jen si mohl dovolit být důslednější.

Jistě. V tom má Klaus nepochybně pravdu. Má to jen jeden nepříjemný háček. Byl to totiž zejména Václav Klaus, kdo připravil půdu pro nástup oligarchie a kdo se podílel na destrukci systému tradičních stran. Třebaže k jeho vytvoření kdysi sám v pozitivním slova smyslu přispěl. Klaus se výrazně podílel na rozkladu ODS tím, že srážel své nástupce a z hradních výšin živě podporoval bezskrupulózní lumpy, kteří pravici diskreditovali. Tak jako kdysi odmítal vidět špinavé peníze, tak pak neviděl ani špinavé lidi. Je už jedno, jestli v tom byl účelový cynismus, nebo jen mindrák padlého vůdce, kterého už skoro nikdo neposlouchá.

Když Klaus dále v rozhovoru říká, že tradiční politické strany nemají vizi a nedokážou si přiznat své chyby, tak je k tomu třeba přičíst ještě jeho povedené „vize“ a jeho zásadní selhání. Jednak jeho dlouhodobou „vizí“ je podpora Putinových mocenských ambicí a spolupráce s Ruskem. Takové představy je třeba zcela odmítnout. Spolupracovat s Ruskem můžeme, když bude dodržovat pravidla. Jinak to nejde. Další jeho „vizí“ bylo neustálé rozleptávání naší vazby na západní struktury permanentním kverulantstvím. V mnoha detailech, které kritizoval na EU, mohl mít přitom pravdu. Inovativní vášeň bruselských úředníků pro velkovýrobu nesmyslných regulací kritizoval Klaus oprávněně. Jenže touto neustálou kritikou zatemnil mnoha Čechům výhled na Západ a na jeho zásadní pozitivní stránky. Hlavně na to, že je to náš civilizační okruh, k němuž patříme a chceme patřit, protože s ním sdílíme stejné principy svobody a občanských práv. Klaus také nikdy nepřiznal, že západní politici se věnují zápasu s mnoha riziky současného světa (terorismus, imigrace, ruské ambice) a v principu jsme s nimi na jedné lodi. A hlavně on měl s nimi být na jedné lodi a nebyl. Představa, že budeme mít naší malou vlastní lodičku a nebo že budeme tvořit jen takový most kamsi na východní břeh, to je jednak iluzorní nesmysl a jednak velmi nebezpečná myšlenka s hrozivými důsledky.

Po Klausovi to prostě zbyly nabourané vztahy se Západem a pokles kreditu České republiky v Evropské unii. Naše spojenectví s NATO teď poškozuje Miloš Zeman. Smutné je, že naší nejužší vazbou k západnímu světu je nyní penězovod z Bruselu do Agrofertu a dále Babišův nově objevený trik: předstírání miláčka Ameriky, čemuž pomáhá pár naivních amerických úředníků. Takže to vypadá, že si máme vybrat, zda půjdeme s Klausem a Zemanem na Východ, nebo s Andrejem Babišem na Západ?

Ani jedno a ani druhé.

Klaus pohřbil sám sebe a Babiš se snaží o své nové americké kontakty opřít svoji zdejší moc a nově ji legitimizovat. Je to jistě lepší, než kdyby tancoval s Klausem a Zemanem kolem Vladimira Putina, ale na podstatě oligarchické moci, která likviduje naši svobodu, to vůbec nic nemění. I kdyby se objímal s Obamou, tak to nemění nic na tom, že tady zničil zavedená svobodná média a že tady likviduje liberální demokracii, která stojí a padá s principem dělby moci.

Klaus má pravdu, že Babiš má podobnou vizi jako Lenin. Kdyby se ale nechoval stupidně jako car Mikuláš, tak bychom se nemuseli dočkat Lenina.

Rozhovor s Václavem Klausem najdete zde: E15

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora