Odchod poslanců Občanské demokratické strany a TOP 09 z jednání Poslanecké sněmovny je z jednoho hlediska výrazem principiálního postoje ke znásilnění jednacího řádu a také k zavádění předimenzovaných nástrojů kontroly nad společností . Z druhého hlediska je to ale také bohužel projev faktické bezmocnosti. Elektronická evidence tržeb má však v sobě zakódovaný tak ohromný potenciál průšvihu, že se s velkou mírou pravděpodobnosti obrátí proti svému autorovi Andreji Babišovi a může stranám demokratické pravice výrazně pomoct.

Výrazně centralizovaný systém EET je zcela neskutečný kolos, který bude mít značné porodní bolesti. Prvním problémem bude obří státní zakázka. Dalším bodem na programu této šou bude celonárodní výuka o účtenkách a o používání příslušného technického zařízení. A to zařízení si bude muset každý živnostník za své peníze opatřit. To bude vyvolávat zcela bezprecendentní emoce, které se budou šířit kolem každého hospodského a každého kadeřníka. Mnozí lidé budou poprvé konfrontováni s takovou mírou státní buzerace, že jim dojde obludnost celého projektu. Navíc je na základě zkušeností z Chorvatska i Slovinska téměř jisté, že tento projekt sníží množství lidí, kteří tvoří hodnoty a starají se sami o sebe a tudíž nejsou závislí na státní podpoře. Útok na svobodné podnikání přinese státu značné potíže.

Strany demokratické pravice jsou nyní sice bezmocné. Obrovská naděje pro českou politiku spočívá ovšem paradoxně v tom, že veškeré očekávatelné turbulence s nástupem EET budou dlouhou až nekonečnou kampaní ve prospěch právě těch stran, které nyní svobodu podnikání bránily. Obří projekty neprobíhají nikdy bez obřích problémů a sociální inženýrství vždycky značnou část společnosti naštve.

Demokratická pravice byla v Česku dvacet let nositelem pozitivních společenských změn. Jejím přínosem byla svoboda a značný ekonomický vzestup. Jejím záporným rysem byla naopak rozšířená arogance jejich bohatých sympatizantů a místních šíbrů, kteří se stali pro běžné lidi jejím symbolem. Dnes je tento proud české politiky, který staví na individuální svobodě a spontánní iniciativě, sice menšinový, ale je naprosto jasné, že čeká na svoji renesanci. Protože myšlenka svobodného státu, který nebuzeruje své schopné lidi a nechá je volně pracovat pro společnost, je tak silná a tak jednoznačně úspěšná, že ji žádný polofašistický oligarcha zničit nemůže.

Pavel Šafr

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora