Václav Klaus napsal v pátek do Babišovy Mf DNES mimo jiné tuto větu: „Němci jsou pořád ještě nevyrovnaní s tím děsem, který způsobili za druhé světové války, a myslí si, že budou pořád kompenzovat nevážnými a nezodpovědnými činy, jako je teď vítání migrantů.“

Klaus není jediný, kdo to říká, zopakoval to po něm už kdekdo, dokonce jsem už četl něco o tom, že je to německé nezvládnutí vlastní minulosti. Považuji to za nebetyčnou drzost. Němci svou minulost zvládli: vybudovali stabilní, demokratický stát, který je už dlouho jednou z opor svobodné Evropy, zreflektovali svou minulost, což se zhmotnilo jako projev účinné lítosti v pomoci a v obrovitých odškodněních pro oběti nacistického Německa.

Svou minulost naopak nezvládl svět, a především Západ: měl na základě toho všeho Němcům už dávno odpustit. Ne snad slovy nebo deklaracemi, ale fakticky, praktickou politikou a např. taky tím, že jeho politici a publicisté nepovedou pořád kolem dokola blbé řeči.

Nestalo se, nynější spojenci Německa nikdy nedokázali vyjít za rámec zásady, kterou kdysi deklaroval první generální tajemník NATO lord Ismay: „Je třeba držet Američany uvnitř, Rusy vně a Němce dole.“

Docela hezkým zhmotněním toho „neodpuštění“ (hle, jak krásný klausovský termín) je ostatně právě Václav Klaus a všechno, co dělá a říká někdy od poloviny devadesátých let. To, co teď napsal do babišovin, je jen přirozené pokračování a v jistém slova smyslu vyvrcholení. A na problematických rozhodnutích nynější německé reprezentace ve věci uprchlíků jsou tak podepsáni i další nevědomí spoluúčastníci.

Jo a mimochodem: kdy se Češi dokázali opravdu vyrovnat s tím, co způsobili? Každý roduverný Čech Vám odpoví: Češi nezpůsobili přece nikdy nic.

Bohumil Doležal

Revue Forum Banner
Bohumil Doležal
Bohumil Doležal
Publicista a pravidelný spolupracovník
Další články autora