Pavel Šafr v pondělním pořadu Události a komentáře České televize ostře kritizoval výroky Miloše Zemana z Blesku na adresu uprchlíků a imigrantů. Prezident Zeman řekl: „Vraťte se, odkud jste přišli, když nechcete dodržovat naše zákony.“ Pak se pustil do Ameriky, že rozpoutala vlnu násilí svými nerozvážnými akcemi na Blízkém východě.

Podle Pavla Šafra není výrok adresován uprchlíkům, ale české veřejnosti, u níž vzbuzuje nenávist a strach. Vytváří také dojem, že všichni migranti nedodržují naše zákony. Tato nenávist je přitom zcela nesmyslná, protože nic neřeší a ničemu nepomůže. Česko se na jednu stranu musí bránit nekontrolovatelnému přílivu imigrantů, ale na druhou stranu má pomoci lidem, kteří se ocitli v nouzi a jsou skutečnými uprchlíky před terorem.

Civilizovaná společnost má především rozlišovat, kdo potřebuje pomoc a je tedy uprchlík a kdo je imigrant, jehož příchod nepodléhá mezinárodně přijatým normám o ochraně uprchlíků. Celý závažný problém lze vyřešit jedině ve spolupráci s evropskými spojenci a nikoli tím, že se uzavřeme před světem. To jsme v mentálním smyslu koneckonců již dostatečně, což ukazují mezinárodní průzkumy o vztahu k uprchlíkům. Ze všech evropských národů jsou Češi vůči imigrantům a uprchlíkům nejvíce nepřátelští. Odmítá je plných 81 procent, zatímco v Německu jde o 54 procent. Je přirozené, že je veřejnost vystrašená a že toto číslo je i v Německu vysoké. Ale je velmi důležité, aby si všude po Evropě co nejvíce lidí zachovalo chladnou hlavu. Normální člověk pomůže uprchlíkovi v nouzi. Nenormální je naopak uprchlíka vyhodit. A těch je mezi imigranty značné množství.

Samozřejmě, že každý musí dodržovat naše zákony. Ale Zemanův výrok si jeho sympatizanti a vystrašená veřejnost ráda vyloží na principu kolektivní viny. A to on dobře ví.

Video s pořadem najdete ZDE. Šafrovo vystoupení začíná ve 26. minutě.

 

Revue Forum Banner