V pondělí v 8.02 zveřejnil Deník Referendum článek novinářky Zuzany Vlasaté s titulkem „Babišova firma zničila svému konkurentovi úrodu za čtyři miliony“. Jedná se o přesný popis záměrného poškození majetku farmáře Bohumíra Rady, který se chtěl domoci svých oprávněných nároků u firmy skupiny Agrofert soudní cestou. A Babišovi zaměstnanci, dobře si vědomi své ekonomické i mocenské převahy, přivezli v květnu na Radovo pole cisterny, traktory a postřikovací zařízení a během pár hodin mu zlikvidovali 270 hektarů vzrostlé potravinářské pšenice. Případ v pondělí večer přinesla odvážná redakce Reportérů ČT, která je z oficiálních velkých českých médií poslední redakcí, která se nebojí Andreje Babiše a přináší kritické reportáže zjevně o komkoli v této zemi.

A nyní si dobře všimněme, jakým drastickým úpadkem prošla za poslední dva roky česká média. Kdyby zde normálně fungovala média, tak by hned po zveřejnění na Deníku Referendum musela zprávu Zuzany Vlasaté převzít všechna zpravodajství velkých televizí, všechny zpravodajské weby, všechna rádia, která mají zpravodajství. Jde totiž o firmu ministra financí a zjevný projev  arogance jeho podřízených, kteří věrně kopírují normy chování svého šéfa.

Bohužel tuto zprávu převzaly od deníku Referendum a Reportérů České televize jen tradiční ostrůvky svobody: takže Týden a Echo 24 a Svobodné fórum.

Jak je možné, že tuto zprávu nepřinesla hlavní zpravodajská relace veřejnoprávní České televize Události v 19.00? Kdysi bylo běžné, že příspěvek obsahující zásadní zjištění s politickými souvislostmi nejprve odvysílalo hlavní zpravodajství, a tím upoutalo pozornost diváků na autorskou reportáž své publicistické redakce. Jak je ale především možné, že článek na Deníku Referendum, který měl včera 3500 sdílení na sociálních sítích, nepřevzalo zpravodajství TV NOVA, TV PRIMA, iDNES, iHNED, Lidovky, Blesk.cz?

Je to jednoduché. Protože tu funguje kartel oligarchických médií. A ten postihuje svojí nesvobodnou mentalitou i mnoho novinářů, kteří přímo do tohoto kartelu přímo nepatří, nicméně přebírají většinovou agendu s pocitem, že se to tak teď dělá. A jen naprostá menšina novinářů zemi si zachovává svobodné myšlení a trvá na svých svobodných postupech. Samozřejmě že to jde. Když se chce. Tak strašlivá nesvoboda tu zase není.  Ten, kdo chce zůstat svobodný a kdo si chce zachovat kritické myšlení a odstup od současných mocenských poměrů, ten má možnost být svobodný. Jen je to o něco těžší než dříve.

Pavel Šafr

Osobně velmi doporučuji přečíst si autentický rozhovor mezi Babišovými zaměstnanci a synem poškozeného farmáře Vojtěchem Radou v Deníku Referendum ZDE. Tato ukázka mentality Babišových zaměstnanců je opravdu výživná.  

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora