Na sociálních sítích se objevila akce „Solidaritu s uprchlíky: Přijímám“.

Odvážní lidé se fotí s tímto nápisem a fotku dávají na své facebookové a twitterové profily. V době vyhraněné xenofobní hysterie je tuto akci třeba přivítat a podpořit. Už proto, že každý, kdo nejde s davem a projeví takhle svůj názor, vystavuje se rozvášněným útokům a nadávkám.

Jistě že je třeba hledat cesty, jak proud, či přímo tsunami uprchlíků mírnit, brzdit a nejlépe i zastavit. Nejlepší by bylo, kdyby ti lidé neměli důvod prchat ze svých zemí. Málokdo se zbaví svého domova a vyrazí do cizích, byť bohatých krajů, když k tomu nemá nějaký zásadní důvod. Také je jasné, že každý migrant není politickým uprchlíkem, byť je velmi těžké najít kritéria, jak je od sebe odlišit.

Na druhou stranu je třeba ještě brzdit jinou mohutnou tsunami. A tou je tsunami nenávisti a hysterie. Tady v Čechách žádné viditelné problémy s uprchlíky nemáme a vášně jsou tu nesmyslné. Jedná se o malování nepřítele, který neexistuje. A když sem nějací uprchlíci dorazí, tak nejsou a priori naši nepřátelé, ale dost možná i lidé, kteří hledají naši pomoc. Základní pravidlo dobrých lidí je, že když mohou, tak se snaží pomáhat. A my můžeme.

Vůbec tím neříkám, že si máme z altruismu nasadit do Čech mnoho tisíc lidí, kteří budou mít potíže s naší kulturou a vytvoří sociální napětí, které by naše společnost ve zdraví neunesla. Širšímu a opakovanému přijímání utečenců by musela předcházet veřejná diskuse a hlavně jasná koncepce, koho přijímáme a za jakých podmínek. Jenže on nás zatím ani nikdo k ničemu mimořádnému nenutí. Celá zdejší xenofobní hysterie je zlá a nesmyslná. Dosavadní návrhy na počet uprchlíků, jež by naše země měla přijmout, se týkají relativně malého množství lidí. Nejde zatím o žádné vážnější riziko. Kdyby k němu mělo dojít, tak je třeba jednat s rozvahou a obranu vlastní bezpečnosti a našich možností je nutné spojit s humánním přístupem.

Situace v Itálii nebo v Řecku je již vážná. Tyto země jsou s námi v jednom společenství. Je zcela na místě se jim snažit s jejich vážným a těžkým problémem v mezích našich možností pomoci.

A kromě rozumu je potřeba mít i srdce. Obojí patří k základní výbavě civilizovaného člověka.

 

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora