Milí přátelé a příznivci Svobodného fóra,

napsal mi zase jeden čtenář, že jsem posedlý Andrejem Babišem. Chtěl bych se tedy konečně přiznat: Jsem. Je na čase to doznání učinit. Nikdy jsem totiž žádný podobný úkaz ještě neviděl a ani jsem o ničem podobném neslyšel.

Říká se, že jednou z klíčových vlastností žurnalisty je schopnost se divit. Umět se prostě nechat fascinovat nějakým fenoménem tak, že v člověku vzniká prudká a vášnivá potřeba celou věc prozkoumat a zjistit, o co to tu sakra vlastně jde.

Od první chvíle, kdy jsem nazřel tuto zvláštní „VĚC“, nestačím se divit a nevycházím z fascinace. A v éře AB (jak dnes říkáme familiérně) může každý den přinést nový údiv. Z jistého úhlu pohledu cítím, že já a Babiš jsme jako puzzle. On udivuje a já se divím. A tím naplňuje moje potřeby. (Nepřeceňuji se. Věřím, že Nejvyšší může mít takový vztah s tisíci dalšími malými puzzlemi, jako jsem já.)

Tak jsem si kupříkladu včera před usnutím četl (světě div se) Morální kodex reprezentanta hnutí ANO 2011.

Ano. Uznávám. Je to trošku perverzní, ale je to tak. Martin Komárek mi jednou vyprávěl, že mu tatínek čítával před spaním Kapitál od Karla Marxe. Mně maminka četla Broučky, a tak se snažím nyní dovzdělat. Proto si třeba rád čtu etické kodexy skupiny Agrofert, Mafry a hnutí ANO. Protože se přitom mohu divit a divit. Morální kodex reprezentanta hnutí ANO je ovšem asi nejlepší. Je to velkolepé dílo z teorie politické kultury a mravnosti. Posuďte sami:

„Bod I. Reprezentant při svém jednání respektuje veřejný zájem a zdrží se jakéhokoliv jednání, které by vedlo k upřednostnění osobního prospěchu jeho nebo osob jemu blízkých.“

Ano, doznávám se. Cukaly mi koutky, ale snažil jsem se zachovat vážnost. Etický kodex by měl být přeci jen cosi lidsky a morálně vznešeného, že… Ale pak jsem se najednou divil tak, že jsem vyprskl smíchy. Došel jsem totiž k bodu čtyři:

„Bod IV. Zvolený Reprezentant nefiguruje v žádném střetu zájmů. V případě, že by u něj střet zájmů nastal, vyřeší jej co nejrychleji, bez ohledu na osobní zájmy zvoleného Reprezentanta.“

No není to skvěle napsané? Vytesej to do kamene, Martine Komárku! Vytesej to na Twitter, Marku Prchale! Sděl to všem svým studentům, profesore Zlatuško!

A teď ta moje posedlost Andrejem Babišem. Jak jsem již naznačil, je založená na poctivém úžasu Alenky v říši divů. Domnívám se, že Andrej Babiš nám jako náš Velký Kormidelník objevuje nepoznaná území. Že totiž jako Odvážný Světlonoš nás vede jako své permoníky tmou naší zaostalosti a my putujeme za světlem Poznání.

A víte, o čem je to naše Poznání? Už tušíte, jaké to jsou nové Pravdy?

V tento čas, kdy slavíme výročí mistra Jana Husa, je třeba si tu pravdu říci a tu pravdu chránit. Ta nová Babišova pravda totiž zní: Žádná pravda není.

A nebo naopak: Pravda je, cokoli chcete.

Člověk může říkat všechno, co ho napadne, a za chvíli může říkat zase opak. Člověk může brutálně manipulovat novinami a přitom říkat, že do nich ani nesmí vstoupit. Může říkat, že si noviny koupil proto, aby se v nich už konečně psala pravda, a přitom zároveň může říkat, že do nich absolutně nezasahuje. Takový člověk může vydat etický kodex, v němž razantně zakáže jakýkoli střet zájmů, a pak jde hlasovat na vládu, kde nahlásí střet zájmů. Ráno může říci, že má střet zájmů, i když v noci spí, a pak večer může s klidem říkat, že žádný střet zájmů nemá.

My, co jsme ze staré školy, máme tendenci to celé chápat tak, že v osobě Andreje Babiše objevila lež svoji novou dimenzi. Ale, nebuďme z toho smutní. Pojďme si dát raději ještě jeden hezký bod z Morálního kodexu reprezentanta hnutí ANO:

„VI. Reprezentant jde v boji proti korupci a klientelismu příkladem tak, že veřejně odmítá výhody a privilegia, jež mu jsou případně v souvislosti s jeho postavením a vlivem nabízeny. Reprezentant nezneužívá informace získané při výkonu funkce pro svůj soukromý zájem ani pro zájem třetích osob, s nimiž je ve spojení. Veškeré náznaky korupčního a klientelistického jednání, se kterými se Reprezentant setká, neprodleně oznámí příslušným orgánům.“

A pak další bod:

„VII. Reprezentant pravdivě a přesně informuje veřejnost.“

Nemohu se přestat divit. Vždyť je to jakési nové náboženství stoprocentní morálky, které má zároveň tu vlastnost, že se absolutně nezabývá aplikací. Jako by úkolem teorie bylo zakrýt praxi.

Jako by Ježíš mohl učit všechno, co říkal o lásce mezi lidmi, a přitom by zároveň obchodoval s otroky nebo dělal kapsáře v jeruzalémském chrámu. Nebo třeba Mahátma Gándhí: jakoby by hlásal nenásilí a přitom by po večerech mlátil jogíny železnou tyčí.

Samozřejmě že již víme, že v této nové době posouvání hranic možného nesmíme brát žádné výroky vážně. Nemají vůbec žádnou platnost. Platnost má jen jedna jediná věc, a to jak jsou rozdané karty. Etický kodex hnutí ANO má podobnou cenu jako toaletní papír. Ale vedle toho je třeba zachovávat dekorum, jako že jde skoro o bibli, a přitom se při porovnávání jeho bodů s realitou nesmíte vůbec ničemu divit.

A to já právě neumím. Neumím se přestat divit.

Pavel Šafr

 

_________________________

V minulém editoriálu jsme Vás na tomto místě požádali o pomoc formou finančního daru. Naše veřejná sbírka je úspěšná a my nyní díky Vám můžeme dál pracovat. Tento web nefinancuje žádná podnikatelská skupina, žádný oligarcha.

Velice Vám děkujeme za pomoc ve veřejné sbírce. Velmi si Vaší pomoci vážíme.

Číslo naší veřejné sbírky je zde:

37 68 25 83 79 / 0800

Moc děkujeme!

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora