Část Evropy v čele s Německem prosadilo na setkání unijních ministrů vnitra silou většinového hlasování systém přerozdělování uprchlíků podle stanovených kvót. Názor České republiky, že kvóty jsou systémový nesmysl, se ocitl v menšině. Proto se okamžitě šíří v Česku nálada, že jsme byli poraženi. Premiér Sobotka přitom zdůraznil, že problém pro nás není v počtu uprchlíků. Ty tři tisíce běženců Česká republika zvládne levou zadní. Ale kvóty naráží na praktickou neproveditelnost, protože nelze nikomu přikázat, aby se usadil v předem určené zemi. Země Visegradu by také jistě uvítaly, kdyby přerozdělení uprchlíků nevzešlo z ultimát a vnucování. To je ta největší chyby, kterou Západ udělal. Projevil tím vůči nám pozoruhodný deficit jakékoli empatie.

Náš předseda vlády má pravdu navíc v tom, že systém kvót vůbec nic neřeší. Otevírá jen cestu k tomu, že se po příštích imigračních vlnách použijí mechanicky jako přerozdělovací klíč.

Postoj západních zemí v čele s Německem nebyl tentokrát vůbec šťastný. Jestli jsem ještě před týdnem měl silnou tendenci se zastávat našich západních sousedů s tím, že se mi již od dětství hnusí antiněmecký komplex Čechů, tak tento konkrétní krok vnucených kvót nemůže dost dobře člověk v Česku přijmout. Samozřejmě se tím nijak nemění principiální spojenecká vazba. Od začátku krize by bylo rozumné, aby Česko vystupovalo jako aktivnější spojenec nejpostiženějších zemí a dávalo najevo připravenost pomáhat. To ale neznamená, že máme ztratit jakoukoli hrdost.

Poláci se rozhodli pro jinou taktiku: Rozhodli se na poslední chvíli, že nebudou s námi sedět mezi poraženými, nýbrž se posadí mezi vítěze. Systém kvót náhle akceptovali, a tím učinili ze skupiny V4  pouze nevýznamné a hlavně zcela nezávazné občasné rande.

Na vnucených kvótách je nebezpečné to, že je to chutná potrava pro ty největší populistické špinavce. Nejde o žádné drama, dokonce i mluvit o porážce je přepjaté. Opravdu to není Bílá hora 2. Šlo jen o hlasování. To skutečné drama však teprve může nastat, když tento styl jednání s východními členy EU bude pokračovat. Eskaluje se tím antievropský populismus a Evropa se postupně rozloží.

K velké radosti pánů Klausů, Machů a Zahradilů a zejména pana Putina. Jsem přesvědčený, že by nás to zničilo a Západ velmi oslabilo.

Není lehké zde být na straně Evropy. Rozhodně to je ale i nadále třeba.

Pavel Šafr

 

P.S. Pro ilustraci: Andrej Babiš právě napsal na Twitter: „Vypadá to, že svobodné a normální zůstanou v horizontu pár let jen Maďarsko, Slovensko a Česko, když udrží jednotný směr.“

Takže to bude naše příští Unie. Ach jo. S Ficem, Orbánem a Babišem. Možná si mnozí evropští politici myslí, že do této party patříme. Je to jistě i naše chyba.

 

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora