Edward Snowden, bývalý důstojník CIA, složil přísahu a stal se oficiálně Rusem

Edward Snowden (Laura Poitras / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Edward Snowden | FOTO: Laura Poitras / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Bývalý důstojník CIA a Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden dostal ruský pas, řekl agentuře Interfax jeho právník Anatolij Kučerena.

„Je samozřejmě rád, děkuje Ruské federaci za to, že dostal občanství. Nyní je plnohodnotným občanem Ruské federace. A hlavně podle ruské ústavy nemůže být dále vydán cizímu státu,“ řekl Anatolij Kučerena.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Ruské občanství se chystá získat i Snowdenova manželka. „V současné době shromažďujeme potřebné dokumenty k žádosti o občanství. Myslím si, že proces nebude trvat příliš dlouho,“ poznamenal advokát.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal koncem září dekret „O přijetí občanství Ruské federace a odstoupení od občanství Ruské federace“, na jehož základě Snowdenovi udělil ruské občanství .

V roce 2013 poskytl Snowden médiím informace o sledovacích programech amerických zpravodajských agentur po celém světě. Publikace vyvolaly široký ohlas. Doma byl v nepřítomnosti obviněn ze špionáže a krádeže státního majetku. Poté uprchl z USA nejprve do Hongkongu a poté se před spravedlností ukryl do Ruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články