Piráti chystají ústavní stížnost kvůli EET. Šikana pro živnostníky, říká poslankyně

Andrej Babiš na kontrole EET (ČTK)

Andrej Babiš na kontrole EET | FOTO: ČTK

Poslanecká sněmovna by se tento týden měla zabývat předlohou o rozšíření elektronické evidence tržeb, kterou vrátil dolní komoře Senát s návrhem na její zamítnutí. Po zavedení novely by mělo EET nově postihnout i další obory podnikání, například lékaře, advokáty nebo taxikáře. V reakci na procesní změny dnes přišli Piráti s oznámením, že připravují zároveň ústavní stížnost, aby napadli jednotlivé paragrafy připravované novely zákona.

Samotné zamítnutí rozšíření evidence se mezi prvními rozhodly podpořit opoziční STAN, TOP 09 a Piráti. Poslední zmiňovaní pak nově chystají i ústavní stížnost na základě nesouhlasu s jednotlivými paragrafy zákona. Dle vyjádření předsedy poslaneckého klubu Jakuba Michálka se Pirátům nelíbí především vágní vymezení pravomocí ministerstva, které by samo určovalo, že by museli majitelé EET vykazovat data nikoli souhrnně za určité období, ale za jednotlivé dny, což by znamenalo pouze další komplikace pro dotčené podnikatele.

repro ČT

Pirát Jakub Michálek

A zatímco podle poslankyně STAN Věry Kovářové nejsou pozitivní účinky jasně prokazatelné, negativní dopady jsou patrné již dnes: ,,Na venkově byly zavřeny mnohé obchody a třetí a čtvrtá vlna by byly pouze další šikanou pro drobné živnostníky. Takže pokud se vláda snaží činit podobná opatření, přímým důsledkem bude pouze pokračující vylidňování venkova.“

Vít Rakušan si pak na dnešní tiskové konferenci také postěžoval, že vláda dlouhodobě návrhy opozice odsouvá, ať už se to týká návrhu novely o státních svátcích, lesích nebo pedagogických pracovnících. ,,Chtěli bychom ukázat, že opoziční práce smysl má, a to nejenom z hlediska reakce na vládní návrhy. V současnosti jsou výzvy vlády k tomu, abychom pouze nepolitikařili, ale podávali také konstruktivní návrhy, jen prázdnou frází,“ říká šéf STAN.

I když se očekává přehlasování návrhu zákona sněmovní většinou a ministryně financí Alena Schillerová nazvala budoucí vývoj derniérou opozičních tanců s tím, že pravidla musí platit pro všechny, nevládní strany se chtějí i přesto pokusit na prvním jednání sněmovny po prázdninové pauze celou situaci ještě zvrátit. V opačném případě přislíbila ODS okamžité zrušení, jakmile se dostane do Strakovy akademie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]