EET: Nástroj a potvrzení nežádoucího vývoje společnosti

ČTK

Pokladna na veletrhu k elektronické evidenci tržeb | FOTO: ČTK

Porovnám-li dopady a důsledky EET, hodnotím, možná překvapivě, jako nejmenší zlo stránku věcnou a naopak jako nejhorší dopady společenské.

EET vzbuzuje ve společnosti silné negativní emoce. Už to samo o sobě je důkazem, že je něco špatně. Zákon o evidenci tržeb společnost rozděluje přesto, že mu málokdo rozumí.

Andreji Babišovi se podařilo zmanipulovat velkou část veřejnosti. Překrucováním skutečnosti, pomocí polopravd i lží vyvolal znovu u mnoha lidí třídní nenávist, nepřátelství proti živnostníkům a malým podnikatelům. EET podporují lidé, jichž se nebude týkat, kteří to jen těm živnostníkům „přejí“, protože oni přece vědí, že co živnostník, to zloděj. Tak často to ministr financí opakoval, až tomu, možná rádi, uvěřili.

EET je zřejmým důsledkem a zároveň nástrojem tlaku státu na malé podnikání. Zjevně nahrává korporacím, zvyšuje konkurenční tlak velkých na malé a vytváří korupční prostředí.

Stát a na něj navázané korporace získávají prostřednictvím EET účinný nástroj konkurenčního boje. Budou mít informace o podnikání malých podnikatelů a živnostníků, budou znát jejich tržby, zvyklosti, chování jejich zákazníků. A nic jim nezabrání v tom, aby sběr evidovaných údajů rozšířili a získávali tak v budoucnu ještě více informací o svých malých konkurentech.

„Potřebujeme sledovat každého podnikatele. Stát díky tomu může řídit nejenom daně, ale může řídit i hospodářskou činnost.“ To řekl dnes již bývalý ministr financí Chorvatska Boris Lalovac, když jej v červnu 2015 pozval Andrej Babiš, aby podpořil zavedení EET.

Nejhorším důsledkem zavedení EET tedy nejsou samotné povinnosti, které stát uvalí na podnikatele, ani hrozby sankcí, ani náklady, které s ní budou spojeny.

EET je jednou z příčin a zároveň symptomem měnící se společnosti

Zavedením EET, a dalšími zásahy státu do svobod občanů, se mění naše společnost ze společnosti demokratické v společnost byrokraticky autoritářskou. V demokracii má být moc státu omezena ve prospěch svobody jedince, zatímco v naší zemi nyní roste moc státu právě na úkor svobody jedince. Pokud si uvědomíme, kolik různých zákonů, registrů a jiných nástrojů a omezení už tato vláda zavedla, uvědomíme si také, jak silně byla během krátké doby omezena naše svoboda. Kontrolní hlášení, centrální evidence účtů, zákon na ochranu udavačů, prolomení domovní svobody, pravomoci policie proti řidičům. A teď EET, která přesně zapadá do schématu omezování svobody, kontrolování života občanů a manipulace veřejnosti.

EET je tedy možné považovat za jasný signál změn ve společnosti, signál velmi nežádoucího vývoje. Zdá se, že cílem je totální dohled, likvidace trhu a konkurence, plně řízená ekonomika a občané závislí na státu. Tak končí demokratická společnost a začíná socialismus.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner