EET zřejmě položí některé hudební festivaly. Problémy budou mít i ty největší

ČTK

Andrej Babiš slibuje. | FOTO: ČTK

Nezapomenutelná atmosféra letních hudebních festivalů bude po zavedení poslední vlny EET možná minulostí. Některé menší festivaly pravděpodobně zaniknou a ty největší budou mít problémy. Před nebezpečím varovala Festivalová asociace Festas. Na náklady spojené s EET by podle ní padla zhruba pětina festivalových tržeb. To je o stovky procent víc než třeba v gastronomii.

„Festivaly mají výrazná specifika, kvůli kterým je pro ně evidence tržeb extrémně náročná. V místech, kde se konají, chybí infrastruktura, neexistuje připojení k internetu. Počet prodejních míst se pohybuje v desítkách až stovkách, čemuž odpovídá počet EET pokladen a kvalifikovaného personálu, které by bylo nutné nákladně zajistit. To vše kvůli jednorázové akci, která se pořádá jednou ročně,“ shrnul hlavní argumenty asociace Festas její výkonný ředitel Marek Vohralík.

Asociace vyčíslila reálné náklady spojené s EET na modelovém příkladu menšího dvoudenního festivalu pro osm tisíc lidí. „S padesátkou prodejních míst by potřebná investice při nestřízlivějších odhadech vycházela najeden milion korun, což je pětina celkových 5milionových tržeb,“ popisuje Festas.

Další obrovské částky by na festivalech pravděpodobně padly za pokuty při kontrolách EET. „Odpovědnost za případná pochybení obsluhy nesou organizátoři festivalů. S ohledem na počet prodejních míst a nápor 78 transakcí za minutu nelze ani při důkladném proškolení personálu zaručit, že nikdo neudělá chybu,“ zdůrazňuje Vohralík.

Hudební festivaly spadají do třetí vlny EET, terou se Parlamentem snaží za každou cenu protlačit Alena Schillerová a Andrej Babiš. Naopak tvrdě proti je opozice. Například ODS podala 700 pozměňovacích návrhů. Zdlouhavým projednáváním chce zajistit alespoň odložení posledních dvou vln EET. Ministerstvo financí dosud nedoložilo přesvědčivé výsledky systému a jeho přínosu pro státní pokladnu. Dopad už ale jasně poznali obyvatelé venkova, kde postupně zanikly hospody i obchody s potravinami. Velké problémy mají také podnikatelé, kteří se potýkají s vysokými pokutami i za pozdní odeslání tržby, nebo za drobné chyby při vystavování účtenek.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner