EET probírá Ústavní soud. Jaké problémy zkoumá?

Eric Drooker

Ústavní soud dokončuje posuzování Zákona o evidenci tržeb. Zákon či jeho části jsou možná protiústavní a při hlubším zkoumání se jedná o zjevný právní paskvil z dílny ministerstva tehdy vedeného Andrejem Babišem (ANO).

Stačí se podívat do Listiny základních práv a svobod. Je tam uvedeno, že zákon může omezovat práva a svobody jedině všem, kdo splňují stanovené podmínky, tedy nikdy jen někomu vybranému, na koho si zákonodárce zasedl. Podmínky navíc musejí být rovněž stanovovány na racionálním základě. Jistě je tedy možné dejme tomu přikázat všem automobilům na komunikacích v noci svítit nebo všem továrnám instalovat na komínech filtry. Nelze však filtry přikázat jen továrnám, jejichž většinovým vlastníkem je blonďák, který v daném kalendářním roce oslavil 40. narozeniny.

Jenže něco takového právě zákon o evidenci tržeb provádí. Nejprve si musel koupit „on-line pokladnu“ a další příslušenství, napojit se na „Babišovu“ centrálu a on-line odesílat informace o každém jednotlivém prodeji pouze podnikatel, který provozuje např. hospodu, autokemp či penzion (ovšem bez ohledu na barvu jeho vlasů, to je pravda). Teprve později se museli přidat podnikatelé provozující koloniály či supermarkety. Proč byly venkovské hospody znevýhodněny před obchodními řetězci? Až v budoucnu se pak povinnost bude vztahovat na lékařskou i veterinární péči, na kadeřnice, instalatéry, kominíky i s klempíři i s pokrývači a dokonce ani dlaždič nezůstane ušetřen, takže bude plivat na zem a bude sprostý, jak zpívá skupina Buty.

Je pravdou, že projekt elektronických zdravotních knížek IZIP byl také vyzkoušen nejprve pouze ve dvou vybraných krajích. Jenže Všeobecná zdravotní pojišťovna, která jej zkoušela, patří státu, a navíc byl celý pokus prováděn pouze nanečisto. Na rozdíl od Babišova projektu tedy v tomto případě nikdo nebyl naostro pokusným králíkem.

Některé obory dokonce zůstanou od EET ušetřeny navždy, často bez řádného zdůvodnění. Proč jsou vyjmuty třeba banky? Údajně proto, že už stejně každý den provádějí něco jako souhrnnou evidenci tržeb, přičemž jsou pod dohledem České národní banky. Proč však tedy u ostatních živnostníků a firem nestačí, aby odeslali údaje také vždy jen jednou denně?

Proč jsou navždy vyjmuty veřejné záchody? Odůvodnění z ministerstva financí je kouzelné. Protože by prý EET jejich provozovatele neúměrně zatěžovala. Jak je možné, že mnohé další podle ministerstva neúměrně nezatěžuje? Jak to, že v malých hospodách, které jsou otevřeny třeba jen v létě a navíc ještě jen o víkendech, musejí mít „on-line pokladnu“ a riskovat až dvě půlmilionové (čili likvidační) pokuty za každé pochybení zaměstnance při povinném okamžitém zasílání vybraných údajů o zákazníkově stravě a pití na „Babišovu“ ústřednu?  Řada živností je provozována třeba jen na sobotních zelinářských trzích lidmi v důchodu. Ti podle ministerstva nejsou neúměrně nákladově zatíženi, zatímco provozovatelé např. obřích sítí veřejných záchodů na frekventovaných turistických trasách zatíženi podle ministerského výkladu jsou.

Jak však již FORUM 24 informovalo, protiústavní je možná celý zákon. Připustil to i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský pro Českou televizi, byť tím není řečeno, že se k takovému výkladu nutně přiklání. Tento výmysl z dílny někdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) je totiž možná celkově nepřiměřený svému účelu. Když v důsledku zmaříte nějaké podnikání (třeba stánek na oněch víkendových trzích) jen proto, že si poškozený živnostník nebyl schopný vydělat na přenosnou „online pokladnu“ s tiskárnou a čtečkou kódů, nebo třeba jen nebyl ochotný riskovat statisícovou pokutu pro případ, že by se někdy spletl, je to nenávratná škoda nejen pro něj a jeho zákazníky, ale i pro stát. Už totiž z jeho podnikání nikdy nevybere žádnou daň. Říká se tomu „jít s kanonem na komára (nebo na vrabce či jiné zvířectvo, chcete‑li)“.

Zákon o evidenci tržeb navíc obsahuje i další nesmysly, od technických přes účetní až po právní včetně možných dalších rozporů s ústavou. Ústavní soud navíc zkoumá také legálnost samotného způsobu přijetí zákona, kdy byla vládní koalicí náhle ukončena už tak časově omezená sněmovní rozprava.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]