EET se může prodražit až o půl milionu, straší finanční úřady

Zbyněk Pecák

Adam Komers ve své vinárně | FOTO: Zbyněk Pecák

Na skutečnost, že se vám může přihlášení elektronické evidence tržeb takto prodražit, upozornil před nedávnem bývalý redaktor České televize Adam Komers, který dnes provozuje vinárnu.

„Teď vám řeknu něco děsně tajnýho. Byl jsem na finančáku vyzvednout jakési heslo do Burešovy šmírovačky (EET), abych tam pak koncem února nemusel stát frontu jak hovado, když mám být od 1. března šmírován jakožto potenciální zloděj. A k té obálce s heslem jsem musel podepsat ještě čtyřstránkový protokol (fakt nekecám), kde se mimo jiné píše, že jestli někde něco vykecám, můžou mi dát klidně půlmilionovej flastr. To abych hned věděl, že mě maj v hrsti a můžou mě rozšlápnout jak hovno, kdy si vzpomenou, tak abych si moc nevyskakoval. Takhle nějak si představuju fízlovskej stát. Ale tohle je, bohužel, současná Česká republika!“ uvedl Adam Komers na svém Facebooku. (uveřejňujeme bez redakčních úprav)

Ve zmíněném čtyřstránkovém protokolu o ústním jednání podle daňového řádu, který musíte několikrát podepsat, se objevuje jeden malý odstavec, který upozorňuje na možnost dostat až půlmilionovou pokutu za to, že porušíte povinnost mlčenlivosti. O tom, co nesmíte říct, se zde však nepíše, a tak není divu, že se normální smrtelník vyděsí.

Na to, co nesmí živnostník říct o tomto jednání, jsme se informovali na Generálním finančním ředitelství. Tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová ve své zprávě uvedla, že se tato povinnost mlčenlivosti týká pouze zastupujícího správce daně, například advokáta nebo daňového poradce, který nesmí říct, co se dozvěděl o poměrech jiných osob. Jinak si můžete říkat, co chcete a komu chcete.

Nakonec to vypadá tak, že finanční úřady vás chtějí akorát tak trochu postrašit, abyste si nemysleli, že si můžete vyskakovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner