Egyptský tým našel ve Středozemním moři po 4 týdnech hledání trosky zříceného letadla

Eric Drooker

Po čtyřech týdnech hledání našli vyšetřovatelé trosky letadla egyptských aerolinek, které v květnu zmizelo nad Středozemním mořem. V prohlášení egyptský tým uvedl, že objevil „několik oblastí s troskami“, celkem jde o oblast o velikosti 74 čtverečních kilometrů. Údaje vyslal speciální přístroj na hledání předmětů v mořských hloubkách.

Egyptská vyšetřovací komise nyní hodlá sestavit mapu, která označí místa s nálezy. Některé trosky zřejmě leží v hloubce až 3 kilometry.

Letoun A320 společnosti EgyptAir s 66 lidmi na palubě mířící z Paříže do Káhiry se zřítil do moře jihozápadně od ostrova Kréta ráno 19. května. Některé úlomky letadla se našly také asi 300 kilometrů nedaleko města Alexandrie. Jestli je mezi nimi i černá skříňka, která by prozradila o průběhu havárie více, zatím tým neoznámil.

Příčiny neštěstí jsou stále nejasné. Podle dosavadních analýz nelze vyloučit ani lidské či technické selhání. Podle záznamů z radarů se letadlo před pádem ve vzduchu několikrát otočilo.

Řecký vzdušný prostor letoun opustil ve 3:27 místního času (2:27 SELČ). U obrazovek radarů zmizel dvě minuty poté, uvedl řecký úřad pro civilní letectví. Dispečeři s pilotem mluvili nad ostrovem Kea, což bylo nejspíš poslední vysílání z letounu. „Pilot nezmínil žádné problémy,“ řekl Reuters Kostas Lintzerakos z úřadu pro civilní letectví.

Z vyšetřování posléze vyplynulo, že těsně před pádem detekoval systém kouř v kabině. Informace o výbuchu na palubě vyšetřovatelé označili ale za nepodloženou spekulaci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]