Ekonomika padá a podle Kalouska bude deficit 600 miliard. Držte si klobouky, jedeme z kopce

Miroslav Kalousek  (ČTK)

Miroslav Kalousek | FOTO: ČTK

Dnes je ten slavný den, kdy Sněmovna schválí nejhorší deficit v historii. Jde o prohloubení schodku letošního státního rozpočtu na neuvěřitelných a bezprecedentních 500 miliard korun. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek ale upozornil včera na sociálních sítích, že skutečný deficit bude ještě vyšší, protože analytici Evropské komise očekávají hlubší propad české ekonomiky, než zatím naše vláda předpokládala.

České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným se šířením koronaviru propad o 7,8 procenta. Evropská komise v úterním makroekonomickém odhadu zhoršila letošní vyhlídky české ekonomiky o 1,6 procentního bodu proti květnové prognóze. Tři týdny stará předpověď Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) upozorňuje, že česká ekonomika bude pátou nejzasaženější v rozvinutém světě.

Kalousek k tomu na Facebook napsal: „Pokud se naplní tato predikce, nebude deficit našeho státního rozpočtu 500, ale skoro 600 miliard Kč. Zítra se vlády musíme ptát na její krizové scénáře. Při neuspokojivých odpovědích nelze vládě novelu rozpočtu schválit. Jiné jednání je zločinem.“

Co si z toho máme odnést? Vláda neumí efektivně pomoci ekonomice, protože nepomáhá tisícům menších firem, ale v duchu mentality svého premiéra – průmyslového magnáta – pomáhá jenom několika silným hráčům. Velkohubá prohlášení o tom, kolik vláda napumpuje peněz do ekonomiky, se neprotínají s realitou a podnikatelé pomoc státu nepociťují. Jsou vydáni na milost a nemilost důsledkům vládních karanténních opatření a také dopadům krize dalších evropských ekonomik.

Je tedy pravděpodobné, že vláda peníze z rostoucího dluhu neužitečně propálí a projí na financování svého přebujelého aparátu. Očekávat můžeme i nějaké nové kupování voličů, tedy štědrou podporu ekonomicky neaktivních obyvatel. Podpora podnikání není v koncepci Babišovy vlády a zřejmě to tato vláda ani neumí.

A protože vládě kvůli vyššímu propadu ekonomiky budou chybět příjmy z daní, tak můžeme skutečně čekat, že bude deficit zřejmě ještě vyšší než půl bilionu.

Držte si klobouky, jedeme z kopce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]