Stát si platí přední ekonomické experty sdružené v Národní rozpočtové radě (NRR), jejíž upozornění na sebezničující rozpočtovou politiku Babišova vláda naprosto ignoruje. Podle předsedkyně rady docentky Evy Zamrazilové je na tom Česká republika z pohledu dlouhodobé udržitelnosti veřejných rozpočtů téměř nejhůře v Evropě, což podle ní vláda před veřejností tají. Pokud to nezměníme, špatně to dopadne, varuje v rozhovoru pro měsíčník Reportér.
Asi na největší potíž do dalších let vláda zadělala, když využila nouzového stavu k přílišnému rozvolnění klíčového zákona, který má brzdit utrácení veřejných peněz. Učinila tak totiž hned na sedm let dopředu. „V nejbližších letech pojede vláda jen na dluh. Nechtějí zvyšovat daně, chtějí udržet životní úroveň, určitě si to dají i do volebního programu,“ varuje ekonomka.
Zamrazilová uznává, že Česko má momentálně jednu z nejnižších úrovní zadlužení vůbec, ale dodává, že z pohledu dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí jsme na tom téměř nejhůř v Evropě. Potíž je kromě stárnoucích tzv. silných ročníků a plýtvání potenciálem žen na příliš dlouhých mateřských dovolených právě i ve zmíněném rozvolnění zákona o rozpočtové odpovědnosti.
Kdyby zákon zůstal přísnější, za sedm let, na která si jej Babišův kabinet rozvolnil, by Česká republika po koronaviru vystoupala z dnešní úrovně zadlužení kolem 30 procent na zhruba 35 procent HDP. Podle původních odhadů, ještě před koronavirem, mělo zadlužení Česka dokonce klesat, a to na 22 procent HDP, hlavně díky příznivé demografické struktuře, která ještě několik let přetrvá. Jenže, jak varuje Zamrazilová, s oním volnějším zákonem „budeme během sedmi let okolo 45 procent“.
Rozvolnění rozpočtového kontrolního mechanismu Zamrazilovou překvapilo, neboť vláda s NRR nic nekonzultovala. Zmíněný krok učinila v nouzovém režimu, přičemž ani nepřizvala experty do připomínkového řízení. „Fakticky jsme se to dozvěděli až z monitoringu médií,“ popsala Zamrazilová měsíčníku Reportér. S určitými úpravami by souhlasila. Za rozumné by pro příští rok považovala posun výdajů a strukturálního schodku na dvě procenta. Jenže Babišova vláda si nastavila rovnou čtyři procenta. Předdefinovaný návrat k normálu až za sedm let už nepovažuje za žádnou krátkodobou stimulaci ekonomiky, ale za dlouhodobé rozvolnění rozpočtové odpovědnosti.
Za vážný problém Zamrazilová pokládá absenci rezerv, které přitom označuje za naprostý základ finanční gramotnosti, která by měla jít „napříč populací včetně těch nejvýše postavených, lídrů naší země“. A dodává: „Lidé prý nemají rezervy, vláda nemá rezervy. Z toho mi bylo opravdu smutno. Zvlášť když to přišlo po období, kdy byla minimální nezaměstnanost, na trhu byla spousta volných míst a lidé si uměli říct o vyšší mzdy.“
Rozsáhlý rozhovor s ekonomkou doc. Evou Zamrazilovou najdete na webu reporterpremium.cz.