Eliška Kaplický chce vzít církvi část slavného chrámu. Nemá úctu k historii, říká Udženija

ČTK

Eliška Kaplický Fuchsová je členkou hnutí ANO | FOTO: ČTK

Pravoslavná církev nejspíš přijde o část chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Podle Elišky Kaplický Fuchsové z hnutí ANO, nejde prodloužit stávající smlouvu a památník má spadat pod Vojenský historický ústav. Toto rozhodnutí však kritizují zástupci opozice. Alexandra Udženija si myslí, že vdova po známém architektovi Janu Kaplickém nemá úctu k historii a její jednání je nevkusné. O nekorektním jednání Kaplický hovořil pro ČRo i zastupitel TOP 09 Václav Novotný.

Chrám, v němž našli skrýš parašutisté, kteří v roce 1942 spáchali atentát na Heydricha, je podle Kaplický nutné rozdělit na části, které by nově spadali pod různé majitele. Přitom pravoslavná církev měla celý objekt v pronájmu již od první republiky. „Prodloužení původní smlouvy z roku 1996 už není s ohledem na změnu legislativy možné. Tím se otevřela otázka, že je možné rozdělit nájemní smlouvou kostel a kryptu zvlášť,“ řekla pro veřejnoprávní rozhlas pražská zastupitelka.

Úřední detaily nesmí církev vyhnat

Její slova se silně nelíbí první místopředsedkyni ODS. „Kaplický Fuchsová  nemá úctu před historií!,“ napsala Alexandra Udženija na svůj facebookový profil. „Chce z chrámu Cyrila a Metoděje vyhnat pravoslavnou církev pod záminkou nějakých úředních detailů. Duchovní této církve v kryptě kostela ukrývali atentátníky na Reinharda Heydricha. A byli za to všichni, včetně nejvyššího představitele církve biskupa Gorazda, popraveni,“ připomíná historii chrámu opoziční politička.

„Tento kostel a jeho historie má symbolickou hodnotu pro český národ a zasahovat do ní nějakým politikařením a úředničinou je opravdu nevkusné,“ píše Udženija. „V dnešní době musíme hájit tradiční hodnoty a historické odkazy a ne je záměrně či z pouhého amaterství destruovat,“ dodává.

Dostávají vstupné a to je špatně, tvrdí Kaplický

Kaplický se ale brání. „Současná debata se vůbec nevede o chrámu, nýbrž o správě krypty jakožto pietního místa památníku hrdinů heydrichiády. Hnutí ANO podporuje změnu správy tohoto historicky důležitého místa, kterou by měl provozovat Vojenský historický ústav, který už od samého počátku vytvořil a zapůjčil současnou expozici,“ napsala Eliška Kaplický Fuchsová v tiskovém prohlášení. Nevhodné zastupitelce ANO přijde hlavně to, že Praha posílá církvi 700 tisíc ročně na provoz a přesto návštěvníci platí vstupné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner